מאמרים לעסקים >> ניהול עסקים >> מהו תפקידו של מנכ"ל בחברה קטנה ובינונית?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> ניהול עסקים

מהו תפקידו של מנכ"ל בחברה קטנה ובינונית?

מאת אבי קרעין וזאב הרשקוביץ - 2009-06-21
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
כללי >> תקינות תשתית האינטרנט והשלכותיה על פעילות העסק
טיפ מומלץ
AdWords >> תבניות לבניית מודעות AdWords מוצלחות

את/ה מנכ"ל של חברה. החברה פעילה מזה מספר שנים. היקף המכירות עלה. בהתחלה מהר, אח"כ בקצב איטי וכיום אתם נאבקים להמשיך לצמוח.
כמות העובדים גדלה, וכיום נלחמים על מנת לשמר את העובדים הטובים תוך ניסיונות להתאזן ולהתייעל.
הקרב על הגדלת האשראי היה תמיד קשה. בהתחלה ההתחייבויות היו קטנות, אולם על פני השנים תפחו וגדלו ובהתאמה ההתחייבויות האישיות - הביטחונות האישיים.

הרווח, קיים, לא קיים, תלוי מתי בודקים. מרבית החברות לא מצליחות לפרוץ את המחסום. מגיעות לגודל מסוים ונתקעות. בנות המזל נרכשות, אולם הרוב לא.

האם הסיפור מוכר?

בהתחלה עשית הכול לבד, פיתוח עסקי, הדרכה, מכירות, פרויקטים, תפעול, כ"א, כספים, ניהול..., אבל בעיקר עסקת בפיתוח עסקי, מכירות ועבודה בתחום התמחותך.
אח"כ הכול השתנה, הפרויקטים לא הסתיימו בזמן, העובדים ביקשו העלאות שכר, בעיות גבייה, ומסגרת האשראי בבנק לא הספיקה והיה צורך להגדילה. במקביל, הלקוח העיקרי עזב וככל שחלף הזמן ההתמקדות בפיתוח העסקי, ליבת העסק הלכה וירדה ועיקר זמנך מנותב לתחומים אחרים.

את/ה יודע שהעיסוק העיקרי של מנכ"ל בחברה קטנה ובינונית צריך להיות ממוקד בפיתוח עסקי, מכירות, ניהול ומעורבות בסוגיות מקצועיות עיקריות באמצעות יעוץ והכוונה של העובדים.
אז מה הלאה? זה הזמן לבדוק אלו פעילויות ניתן להוציא לאאוטסורסינג.

אתמקד במאמר זה במיקור חוץ של ניהול הכספים ובשאלות העולות לרוב.

ניהול כספים בחברה הינו מקצוע. כל העסקים מקבלים שירותי הנהלת חשבונות פנימית או חיצונית אשר מטרתם לתעד את העבר, אולם שירותים אלו אינם מהווים תחליף לניהול כספים אשר מטרתו לנהל את ההווה ולתכנן את העתיד.

מרבית המנכ"לים בעסקים הקטנים והבינוניים הינם מומחים בתחומם, אולם מוצאים את עצמם, עוסקים בחלק ניכר מזמנם בנושאי כספים, תקציב, תמחיר ובנקים.
מטרת ניהול הכספים במיקור חוץ הינה לאפשר למנכ"ל לפנות את זמנו ולהתמקד בנושאים בהם יש לו יתרון יחסי.

מה יכולים לכלול שירותים אלו?

שירותי ניהול הכספים כוללים אחריות מלאה על תחום הכספים בחברה, כולל פעילות מקצועית מול בנקים, משקיעים, מנהל החשבונות, רואה החשבון, תזרים מזומנים, גבייה, תקציב, תמחיר, משא ומתן עם לקוחות וספקים (בפן הפיננסי) וכמו כן ניהול נושא השכר אל מול עובדים.

מדוע דווקא ניהול כספים במיקור חוץ?

מכוון שחברות קטנות ובינוניות אינן נזקקות למנהל כספים במשרה מלאה ולא מסוגלות לממן משרה מלאה למנהל כספים בכיר. אם מנהל כספים בכיר יסכים להצטרף במשרה מלאה, הוא ישתעמם מקצועית במרבית זמנו.

מדוע דווקא את תחום ניהול הכספים שהוא התחום הכי רגיש בחברה?

כל חברה צריכה להתמקד בליבת העסקים שלה ולתת למומחים לעסוק בשאר התחומים. ניהול הכספים כולל מרכיבים הדורשים ניסיון רב והתמחות אשר רק מומחים שעסקו בכך שנים רבות יפתרו ביעילות ובמהירות. לאנשי הכספים יש שפה משותפת אשר רק אלו שעוסקים בה בשוטף מכירים אותה. מרבית החברות הקטנות והבינוניות מטפלות רק בחלק מפעילויות ניהול הכספים ומזניחות חלקים לא מעטים מהן.
ניהול כספים מקצועי, ישדרג את החברה בכל הרמות, יקנה לה נפח והתנהלות משופרת אל מול בנקים, רו"ח, מנהל חשבונות, עובדים, משקיעים, לקוחות וספקים.

האם ניהול כספים אינו מהווה תקורה ועל כן יהיה הוצאה מיותרת?

ניהול כספים מקצועי ונכון תורם הן להגדלת השורה העליונה של החברה, הן להגדלת השורה התחתונה שלה והן לשיפור תזרים המזומנים שלה. הגדלת המכירות של החברה מתבצעת באמצעות פינוי זמנו של המנכ"ל למכירות ופיתוח עסקי. הגדלת השורה התחתונה של החברה מתבצעת באמצעות בניית תקציב נכון ותמחיר מלא לחברה, בדיקות כדאיות כלכלית וחסכונות שונים (הוצאות מימון ותפעול).
שיפור תזרים המזומנים שלה יתבצע באמצעות בניית עסקאות (בפן הפיננסי) נכונות יותר, בקרה על הוצאת חשבוניות מדויקות (ללא החזרה מלקוחות עקב טעויות) וגביה משופרת.

לסיכום אוסיף, כי ניהול כספים מקצועי בחברה תורם יותר מעצם ביצוע הפעילויות הכספיות.
ניהול כספים מקצועי מייצר שקט למנכ"ל. מנהל הכספים מהווה לא אחת מוקד להתייעצות בתחומים רבים ומגוונים אשר לא נוגעים ישירות לניהול הכספים.
מנהל כספים מקצועי ומנוסה יהווה למנכ"ל מעין יועץ שניתן לסמוך עליו בכל - Trusted Advisor.

 

הכותבים הינם אבי קרעין וזאב הרשקוביץ מבעלי ניהול נטו.
ניהול נטו עוסקת במיקור חוץ - אאוטסורסינג של מנהלי כספים וחשבים, מנטורינג (אימון) עסקי, ייעוץ עסקי, ייעוץ כלכלי, בניית תוכנית עסקית ובליווי עסקים בקבלת הלוואות מהקרן בערבות המדינה (קרן תבור \ קרן BDI).

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים