מאמרים לעסקים >> אתרי אינטרנט >> שימושיות - האם האתר שלך ידידותי למבקרים?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> אתרי אינטרנט

שימושיות - האם האתר שלך ידידותי למבקרים?

מאת עידן אוחיון - 2010-10-21
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
הנהלת חשבונות >> גביה ולא גוויה
טיפ מומלץ
קידום אתרים >> כתבו תגובות בבלוגים

האתר שלנו משקף את העסק וכמו במציאות ככל שלאנשים המבקרים בעסק נעים יותר לשהות בו כך יגדל הסיכוי שיהיו שבעי-רצון ויבחרו לרכוש את המוצר שהעסק מספק.
במאמר קצר זה אסביר כיצד אפשר להפוך את מבקרי האתר למסופקים יותר ולכן גם מכווני רכישה וזאת באמצעות שיפור שימושיות האתר. אפשר להתייחס לאתרים כאל מוצר שמשתמשים בו. ככל שלמבקר נוח יותר להשתמש באתר כך יגדל הסיכוי שהוא יבצע יפעולה עסקית. התחום העוסק בשיפור הנוחות, הידידותיות והנהירות של אתרים נקרא שימושיות.

כיצד ניתן לבדוק שימושיות?

השיטה המקובלת לבדוק שימושיות היא באמצעות קבוצות מיקוד. כדי לבדוק שימושיות ניתן להגדיר את מטרות האתר שלנו ולבדוק האם קבוצת המיקוד מבצעים את הפעילות בקלות ובמשך זמן סביר. בנוסף בדיקת שימושיות יכולה להתייחס למידת הנוחיות של הגלישה באתר ולמהירות שבה מבקרים מבינים את המבנה והפונצקיונליות שלו. בסופו של דבר אתר נוח יותר וידידותי למשתמש יגדיל את הפעולות העסקיות שמבצעים בו.

1. עיצוב הגראפי של האתר

הקשר בין עיצוב האתר לבין מידת השימושיות הוא מוגבל ועשוי להיות הפוך. כאשר מעצבים אתר ניתן להשאיר רושם עז על מבקרי האתר וניתן לעצב באופן שיהיה נעים למבקר הפוטנציאלי שלנו, גם אם הדבר עשוי לפגוע במידת הנועזות והצבעוניות שלו. שימוש בעיצוב מינימליסטי ונקי יסייע למבקר להתמקד באלמנטים החשובים יותר באתר ולבצע פעולות במשך זמן קצר יותר. דוגמה ידועה לכך היא מנוע החיפוש הפופולארי גוגל שהעיצוב המינימליסטי שלו תרם להפיכתו לאהוב ופופולארי על ידי מאות מיליוני גולשים.

2. ניווט באתר

כל אתר עם יותר משני עמודים זקוק לתפריט ניווט עליון ובאתרים רבים יהיה גם תפריט צד ושורת חיפוש כדי לשפר את יכולת הניווט באתר. כאשר אנו מעצבים את תפריט הניווט עלינו לשאול אם ניתן להשתמש בו כדי להגיע לכל התכנים והשירותים המוצעים באתר. אם העסק שלך מספק מוצרים קטלוגיים - שורת חיפוש תסייע להגיע ישירות לעמוד מבוקש. הכפתורים או הקישורים בתפריט הניווט צריכים להיות ברורים ובמקרה הצורך ניתן לשקול להוסיף תפריטים נפתחים וזאת בתנאי שקיים בהם צורך ממשי.

3. הכוונת מבקרי האתר

האם מבקרים שמגיעים לעמוד הבית צריכים לנחש לאן יובילו אותם הקישורים והכפתורים השונים?

הכוונת מבקרי האתר נעשית באמצעות הכפתורים, הקישורים והאלמנטים הפונקציונלים האחרים באתר ברורים. לדוגמה, האם הכפתור או הקישור שנקרא "האזור האישי" יוביל אותם לחשבון האישי שלהם באתר או אולי לאזור באתר בו ניתן להגדיר אפשרויות חיפוש מתקדמות. במקרה הזה הייתי משתמש בטקסט "התחבר" או "כניסה לחשבון" שמזוהים עם עמודים אישיים של משתמשים רשומים.
במקרים אחרים יתכן ובאתר שלך יהיו עמודים בהם המבקרים יתבקשו למלא טפסים או לרכוש מוצר.
המבקרים עשוים לשאול את עצמם לאן יוביל אותם הכפתור הקרוי "הבא" או כפתור חשוד אחר בשם "לחץ כאן". עלינו להמנע מיצירת מצבים בהם הגולשים צריכים לנחש לאן יגיעו עם הקלקה על כפתור או קישור.

4. כבדות האתר

כשמבקרים מגיעים לאתר הם לא מצפים להגיע לסרט קולנוע. מסיבה זו כאשר מבקר מגיע לאתר ונאלץ להמתין כ-20 שניות לטעינה של סרטון הקדמה מרהיב עשוי להתייאש כבר ב-5 שניות הראשונות ולהמשיך לאתר הבא. שימושיות עוסקת בפונקציונליות של האתר וככל שהגולשים נאלצים להמתין זמן רב יותר בעת הביקור באתר כך האתר הופך להיות שימושי פחות. אם האתר שלך מצריך מהגולש להמתין מספר שניות עד שיטען או שהמעבר בין עמודים באתר הוא איטי עליך לטפל בגורמים הטכניים שגורמים לכך וליצור חוויית גלישה שוטפת יותר.

5. תמונות

אחד האומדנים העיקריים של שימושיות הוא משך זמן שבו מבצעים פעילות מסוימת. תמונות מאפשרות למבקרי האתר לקלוט מסרים בזמן קצר יותר משמעותית בהשוואה לטקסט. רוב מנהלי ועורכי האתרים משתמשים בתמונות כדי להוסיף נופך ויזואלי לאתר, אך מוטל עליהם לחשוב על תמונות גם במונחים של שימושיות ולבחור בתמונה שמתארת את תוכן העמוד הספציפי באופן כזה שיאפשר לגולש להחליט אם הגיע לעמוד שמתאים לצרכיו. בנוסף, ניתן להעזר בצלמיות כדי לתאר כפתורים במקרים שבו באתר יש לחצנים וכפתורים רבים. שימוש בצלמיות יקטין את משך זמן שיקח לגולש למצוא את הכפתור המבוקש.


שימושיות היא נושא רחב ו-5 התחומים שנסקרו במאמר זה  אולי תורמים, אך לא מכסים אותו. מומלץ לאפשר לקבוצת מבחן לבקר באתר העסק שלכם ולדווח על חוויית הגלישה בו. במקרה זה הייתי מכין שאלות מראש ומבקש מהם לענות עליהם בסיום השימוש באתר. תתפלאו לגלות כמה פידביקים מועילים תוכלו לקבל מגולשים שמעולם לא שמעו על המושג שימושיות.

בהצלחה.

 

עידן אוחיון הוא מנכ"ל עידן פקטור פתרונות בניה ושיווק אתרים באינטרנט, המתמחה בבניה ושיווק אתרים באינטרנט וכן מספק יעוץ חינם לעסקים בנושא חשיפה, קידום אתרים ופרסום ברשת.

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2017 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים