מאמרים לעסקים >> קידום אתרים >> איך לבדוק תחרות באינטרנט ללא ידע וכלים מקצועיים?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> קידום אתרים

איך לבדוק תחרות באינטרנט ללא ידע וכלים מקצועיים?

מאת ניר רמתי - 2012-02-19
| אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
רישות עסקי >> איך למצות את הרישות העיסקי!
טיפ מומלץ
תוכנות וכילים חינמיים >> AVG | אנטיוירוס

הפוסט הבא לא נועד למקדמי אתרים. הפוסט נכתב על מנת לתת לגולשים כלים בסיסיים לבדיקת תחרות בתחומם. חשוב לציין כי הטיפים הבאים אינם מחליפים יעוץ מקצועי, אך בהחלט יכולים להועיל ולתת אינדיקציה לתחרות במנוע החיפוש של גוגל.

נציג 2 שלבים פשוטים לבדיקת תחרות במנועי החיפוש עבור ביטוי מסוים (או מספר ביטויים):

1.      כלי מילות המפתח של גוגל: זו הבדיקה הבסיסית ביותר ובד"כ (לפחות בארץ) עובדת לא רע. פשוט הכניסו את הביטויים הראשיים של התחום בו תרצו לבדוק תחרות. לאחר שהכנסתם מספר ביטויים חשוב לסמן מצד ימין את המשבצת [מדוייקת], שנראית כך:

הכלי של גוגל כבר ידע להרחיב לנו בצורה אוטומטית את תוצאות החיפוש ולתת לנו מגוון רעיונות למילות מפתח רלוונטיות בתחום.

הכלל (בישראל!) הוא שבד"כ ביטויים שיש בהם מעל 2000 חיפושים הם ביטויים תחרותיים מאוד. ביטויים עם כמות חיפושים של 1000-2000 הם בד"כ ביטויים תחרותיים, ביטויים עם כמות של 500-1000 חיפושים הם ביטויים בעלי תחרות בינונית וביטויים עם פחות מ-500 חיפושים הם ביטויים עם תחרות נמוכה.

חשוב מאוד לציין כי קיימים גורמים נוספים שמשפיעים על התחרות מעבר לכמות החיפושים החודשית, כגון הרווחיות הפוטנציאלית מן הביטוי המסויים. לדוגמה, הביטוי "כדורי שוקולד" שיש לו 9900 חיפושים בחודש הינו ביטוי פחות תחרותי מן הביטוי "פרקטים" (6600 חיפושים). רמת התחרות תמיד תהיה עם קורלציה לפוטנציאל הרווחיות. הביטוי "כדורי שוקולד" פחות תחרותי מהביטוי "פרקטים" מאחר ולקוח שמזמין פרקט חדש הביתה הוא לקוח רווחי יותר מגולש שקורא מתכון להכנת כדורי שוקולד (מבלי להיכנס למקורות הרווח של אתרי מתכונים ברשת).

לסיכום, כמות החיפושים + הפעלת שיקול דעת יכולים להיות הכלי היעיל ביותר לבדיקת התחרות עבור עיניים לא מקצועיות.

2.      לאחר שבדקנו את כמות החיפושים עבור מילת מפתח מסויימת נקיש את מילת המפתח בדף תוצאות החיפוש. דף תוצאות החיפוש של גוגל יכול לתת לנו 2 פרמטרים נוספים שיסייעו לנו לבחון את מידת התחרות עבור הביטוי. חשוב לי להגיד שלדברים שאני הולך לכתוב יש הרבה דוגמאות סותרות ומדובר בעיקר באמצעי לסריקה שטחית ביותר של תחרות.

א.      כמות התוצאות שגוגל מציע למילת החיפוש. בואו ניקח דוגמה למילת חיפוש ונעשה הדגמה בעזרתה. לביטוי "פרקט" מנוע החיפוש של גוגל מציע מעל ל-2 מיליון תוצאות רלוונטיות. לביטוי הזנב "פרקט גושני" גוגל מציע רק 80,000 תוצאות רלוונטיות. בד"כ ביטויים שיש להם פחות מ 500,000 תוצאות הם ביטויים פחות תחרותיים. ביטויים עם מעל למיליון תוצאות הינם ביטויים תחרותיים יותר (בד"כ)

את תוצאות החיפוש ניתן למצוא כאשר מקליקים ביטוי מסויים בגוגל:

ב.      סריקה של תוצאות החיפוש: כאשר אנו מחפשים ביטוי מסויים, אנו יכולים לסרוק בצורה מהירה את דף תוצאות החיפוש ולקבל אינדיקציה לגבי כמות התחרות עבור הביטוי. הפרמטר הראשון שאנחנו יכולים לסרוק הוא הכותרות בדף תוצאות החיפוש. הכלל ? אם הביטוי שרשמנו מופיע במדוייק בכל 40 התוצאות הראשונות שגוגל נותן אזי מדובר בביטוי תחרותי (בד"כ). יותר מזה, ככל שהביטוי יופיע בתחילת הכותרות, יהיה סביר להניח כי הביטוי תחרותי ביותר.

לדוגמה: הביטוי "פרקטים". ניתן לראות כי כמעט כל הכותרות מתחילות עם הביטוי "פרקטים". לא אסביר מדוע זה מצביע על תחרות גבוהה, אבל זה המצב. (ראו סימון צהוב בדוגמה שהבאתי).

 

הפרמטר השני שאותו אנחנו יכולים לבחון בבואנו לבדוק ביטוי מסויים בתוצאות החיפוש הוא הדומיין עצמו שמנוע החיפוש נותן לנו (מסומן באדום). כאשר מנוע החיפוש מציע לנו תוצאות רבות של דפי בית של אתרים (כמו הדוגמאות שמסומנות באדום), זה בד"כ מצביע על העובדה שמדובר בביטוי תחרותי מאוד. הסיבה לכך פשוטה: הנושאים התחרותיים והמשמעותיים ביותר לאתר מסויים יופיעו לרוב בדף הבית של האתר. תנסו לרשום בגוגל את הביטוי "פרקט גושני". שימו לב שכל תוצאות החיפוש (האורגניות) מפנות לדפים פנימיים של אתרים. הסיבה לכך היא שמדובר במוצר משני של מרבית החברות ולכן התחרות עבור מילת המפתח נמוכה יותר.

חשוב לי לסיים ולהגיד שהמאמר הזה אומנם כתוב באהבה, אבל לא נועד להחליף את עיניו המקצועיות של מקדם אתרים איכותי. מדובר בטריקים שטחיים. על מנת לחקור תחרות בצורה אמיתית צריך לחקור ביסודיות את אתרי המתחרים שלך!!

 

ניר רמתי - מנכ"ל Web-Team  קידום אתרים מקצועי

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים