מאמרים לעסקים >> ניהול עסקים >> שש הסיבות ל"רעש" הזה שיש לנו בתוך ראש... הפשטות והמורכבות בניהול העסק שלנו
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> ניהול עסקים

שש הסיבות ל"רעש" הזה שיש לנו בתוך ראש... הפשטות והמורכבות בניהול העסק שלנו

מאת עמירם קאופמן - 2012-12-05
| אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
הנהלת חשבונות >> שימוש בתוכנות שכר לניהול ומעקב אחר חשבונות
טיפ מומלץ
תוכנות וכילים חינמיים >> Truecrypt | תוכנת הצפנה

אורנג', IBM, אפל, שופרסל, סופרפארם, חיל האוויר, ועוד - כולם ארגונים מצליחים.
מה המשותף לכל הארגונים והעסקים המצליחים? אחד מהסודות החשובים ביותר שלהם הוא שהם יודעים איך לנהל את עצמם בצורה מצוינת. כיצד? אם נסתכל על שדרת הניהול של עסקים גדולים אנחנו נזהה שם תמיד, בצירופים שונים, שישה בעלי תפקידים - חמישה סמנכ"לים ומנכ"ל - שנותנים מענה לכל הפעילות של הארגון. ואלו הם הסמנכ"לים: סמנכ"ל משאבי האנוש, סמנכ"ל הכספים, סמנכ"ל השיווק והמכירות, סמנכ"ל המחקר והפיתוח, סמנכ"ל התפעול - ומעליהם המנהל השישי, המנכ"ל.

למעשה, גם בעסקים שלנו מסתתרים אותם "שישה מנהלים" - משאבי אנוש, כספים, שיווק ומכירות, מחקר ופיתוח (מו"פ), תפעול, ומנכ"ל. כל "ששת המנהלים" הללו מתרוצצים בתוך הראש שלנו, עושים שם הרבה "רעש", ונלחמים על המשאבים שיש לנו - זמן, קשב, אנרגיה וכסף.

כדי לנהל בהצלחה כל עסק שיש לנו אנחנו חייבים לחשוב ולפעול מהגדול לקטן - להכיר לעומק את "ששת המנהלים" בעסק שלנו, להבין מהם התפקידים של כל מנהל, לזהות מה חלש או חסר בעסק שלנו, להחליט מה נדרש ספציפית לעשות בעסק כדי לשגשג ולצמוח, ואז - לעשות את הדברים הנכונים ובסדר הנכון.

אגב, ההכרות עם כל תפקידי "ששת המנהלים" לא מחייבת חלילה שאנחנו אישית נעשה את כל התפקידים שלהם, אבל בהחלט מחויב שנבין את "התמונה הגדולה" ונחליט מה בכלל יבוצע בעסק, מה יבוצע על ידינו ומה יבוצע ע"י עובדים ו/או מיקור חוץ (אאוטסורסינג).

אז הנה "ששת המנהלים" בעסק שלנו.

מנהל משאבי אנוש:

מנהל משאבי האנוש ממוקד במילה "בני אדם", הוא אחראי על האנשים בעסק בכלל, ועל עצמי בפרט:
הוא אחראי עלי אישית, בעל העסק ומנהל העסק - על הבריאות שלי, התזונה והפעילות הגופנית, הקשר בין גוף ונפש, תפיסת העולם שלי, ההתפתחות המקצועית שלי, האיזון בין העבודה והבית, ועוד.
והוא אחראי על כל מה שקשור לעובדים שלי - השמה, קליטה, הדרכה, רווחה, חופשות, פיטורין ועוד.

מנהל כספים:

המנהל השני הוא מנהל הכספים, והוא פשוט עוסק בכסף - משהו מאוד חשוב בכל עסק:
הוא אחראי ללקיחת ההחלטות בכל מה שקשור לכספים בעסק - אחורה, בזמן אמיתי, וקדימה לעתיד. הוא עוסק בדו"חות הפיננסיים - דו"ח רווח והפסד שנתי, דו"חות עיתיים, הנהלת חשבונות שוטפת, כל מה שנדרש כדי שהעסק יתפקד מבחינה חוקית. הוא מתעסק במימון העסק - אשראי, השקעות, נכסים, מלאי, פחת, הלוואות, ועוד. הוא יודע לעשות תמחור נכון, כולל העמסה נכונה של העלויות הישירות ושל העלויות העקיפות. הוא מנהל נכון את תזרים המזומנים - נושא קריטי שמפיל הרבה מאד עסקים רווחיים וטובים שקורסים בגלל תזרים גרוע. ובסוף הוא מתמקד בשורת הרווח - רווח גולמי, רווח תפעולי ורווח נקי.

מנהל שיווק ומכירות:

המנהל השלישי הוא מנהל השיווק והמכירות - ממוקד בהבאת לקוחות ובסגירה של עסקאות, ולמעשה הוא המנהל היחיד שאחראי לכך שכסף ייכנס לעסק שלי:
ברמה האסטרטגית הוא ממוקד בפענוח התועלת והערך של המוצרים שלי עבור הלקוחות, הוא עוסק ביחד ולחוד בשיווק ובמכירות - שני תחומים שונים ומופרדים, והוא בונה את האסטרטגיה השיווקית של העסק - המוצרים, הבידול העסקי, המיתוג האישי והעסקי, החומרים השיווקיים, ועוד.
ברמה הטקטית הוא בונה ומריץ קמפיינים שיווקיים דרך משולש השיווק: שוק - הגדרת ומיקוד שוקי היעד, מדיה - בחירת ערוצי השיווק המתאימים לעסק שלי, ומסר - בניית מסרים ממוקדים בהתאמה לערוצי המדיה שנבחרו: לדוגמה - פרסום מקומי, מבצעים, פליירים, יחסי ציבור, חתימה ברשת האינטרנט, ועוד ועוד.
וכמובן, הוא אחראי להיות איש מכירות מצוין - כך שכאשר מגיע לקוח שמתעניין הוא אכן יסגור את העסקה.

מנהל מחקר ופיתוח:

המנהל הרביעי הוא מנהל המחקר והפיתוח (מו"פ), "בעל החלומות" - והוא, ראשו בשמיים, ממוקד רק בעתיד:
הוא רוצה להתבונן ולחזות לאן העולם הולך - הלקוחות, המוצרים, המגמות, הטכנולוגיות, הטרנדים, ועוד. הוא חושב קדימה מה חסר בעולם, הוא יוצר מוצרים ותהליכים חדשניים, הוא מאד יצירתי ופרואקטיבי. הוא עוסק בפיתוח העסקי של העסק ומייצר את התכנון בגדול לטווח הארוך והבינוני.

מנהל התפעול:

המנהל החמישי הוא מנהל התפעול - אותו מעניין רק ההווה, רגליו באדמה, הוא דואג שהעסק יתקתק:
הוא מתעסק בכל תהליכי העבודה השגרתיים בעסק, בניהול הפרויקטים החד פעמיים, בניהול היומיום, בהוצאה לפועל של התכנון שעשיתי ובתגובה לכל הבלת"מים, הוא אחראי על כל תחום הרכש ועל שרשרת האספקה בעסק.
ובסופו של דבר, הוא עוסק בתכנון לטווח הבינוני והקצר ודואג שמה שאני רוצה שיקרה אכן יקרה - וזאת דרך יצירת "תכנית עבודה" לטווח הבינוני ו"תכנית פעולה" לטווח הקצר.

המנכ"ל:

והגענו למנהל השישי שהוא המנכ"ל - זה שחושב בגדול וחושב על הכול:
הוא עוסק באסטרטגיה של העסק, הוא דואג שכל אחד מחמשת המנהלים שתחתיו יעבוד ויעשה את מה שהוא אמור לעשות, הוא עוסק באינטגרציה בין כל התפקידים - כלומר שכל המנהלים שתחתיו יעבדו בהרמוניה ויקבלו החלטות נכונות ביחד, בכל מה שקשור לצדדים המשפטיים של העסק, תחום הביטוח, שיתופי פעולה, החלטות על המבנה הארגוני ועל העסקת עובדים ו/או אאוטסורסינג, ועוד.

אכן, הרבה מנהלים והרבה תפקידים...
אבל הכי חשוב - להכיר את התמונה הגדולה, ורק אז לבחור לעשות את הדברים הנכונים ובסדר הנכון. בהצלחה!

רוצים להכיר את מודל "ששת המנהלים" לעומק, ברמה של תרגום המודל לתכנית פעולה?
לחצו כאן לקבלת מתנה - הדו"ח השלם על "ששת המנהלים".

 

עמירם קאופמן, מאמן בכיר ומומחה לניהול עסקים.
www.creatingfuture.co.il

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים