מאמרים לעסקים >> כללי >> השפעת הליכי גירושין על מנהלי חברות
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> כללי

השפעת הליכי גירושין על מנהלי חברות

מאת נדב נישרי - 2016-01-18
| אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
ניהול עסקים >> מהפסד להצלחה-כשמספרים וגישה משתפים פעולה
טיפ מומלץ
קידום אתרים >> פרסמו מאמרים באתרי תוכן חופשי

הליכי גירושין הופכים ליותר ויותר נפוצים בחברה הישראלית. כבר מאמצע שנות התשעים של המאה הקודמת אנחנו רואים עליה בכמות הזוגות המתגרשים בכל שנה. על פי נתונים רשמיים שהתפרסמו זה מכבר, ממוצע הזוגות המתגרשים בישראל, עומד כיום על זוג אחד מכל שלושה שמתגרש. כאשר בוחנים את הנתונים בהקשר הכלכלי, יש לקחת בחשבון שמרבית מנהלי החברות הגדולות במשק ומרבית בעלי העסקים הקטנים (9% מהעובדים במשק הם עצמאיים), באים מהמגזר החילוני ומהמגזר הדתי לאומי. אחוז המתגרשים במגזרים אלו גבוה בהרבה מאשר במגזר החרדי והערבי. משמעות הדבר היא שבמגזרים המובילים את המשק הישראלי עומד אחוז הזוגות המתגרשים על 50% מכלל הזוגות. ולמה הדבר כל כך חשוב? מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה על יד מרכז- ROCK GOVERNANCE של אוניברסיטת סטנפורד בארה"ב, קבע שחברות שמנהליהן מתגרשים עוברות משבר ניהולי אשר במקרים מסוימים עלול להוביל לקריסת החברה. המחקר שנערך על ידי שלושת החוקרים המובילים: David F. Larcker, Allan L. McCall ו- Brian Tayan חקר לעומק מספר חברות גדולות בארה"ב שמנהליהן עברו הליכי גירושין. המחקר בחן האם המנהלים פעלו בצורה יוצאת דופן בחברה בזמן גירושיהם והאם פעולות הניהול שנעשו בתקופת הגירושין השפיעה לרעה על תוצאות החברה. התוצאות היו חד משמעיות וקבעו שיש קשר ישיר בין הליכי גירושין ליכולתם של המנהלים לנהל את החברה בצורה אופטימלית. עוד הראה המחקר את הקשר בין גובה הלהבות במהלך הגירושין לבין יכולותיה של החברה לפעול כראוי.

תוצאות המחקר הראו שהליכי גירושין יכולים להשפיע על יכולות הביצוע של מנהלי החברות במספר מקרים. להלן רשימה חלקית של סיטואציות שכיחות בהליכי גירושין שהוכח שגורמות לירידה ביכולת הניהולית של מנהלי החברות:
שינויי בעלות בחברה כתוצאה מהסכמי גירושין עלולים לגרום לחוסר יכולת לנהל את החברה- במסגרת הליכי גירושין ייתכן ובעל מניות עיקרי בחברה ייאלץ להעביר לגרוש/ה שלו חלק נכבד ממניות הבעלות על החברה. במקרים בהן הגירושין נעשו שלא בדרך של הסכמה אלא במלחמה, בני הזוג הגרושים לא מצליחים להפריד בין רגשותיהם לבין הצורך לנהל חברה בצורה רציונאלית. כתוצאה מכך יכולתה של הנהלת החברה לקבל החלטות נפגעת והחברה עלולה לשקוע לקפוא ולסבול מחוסר יכולת להתפתח ולהגיב לשינויים בשוק.

ספקים ומשקיעים חוששים לעשות עסקים עם החברה- כאשר נודע לגורמים בעלי עניין לעשות עסקים עם החברה, שמנהלי החברה נמצאים בהליכי גירושין הם מבינים שתשומת הלב של המנהלים מושקעת ברובה במאבקם האישי. זאת על חשבון הצרכים של החברה עצמה. על כן הם חוששים להשקיע בחברה ולשתף עמה פעולה ללא קבלת בטחונות וערבויות שבמצב העסקים הרגיל החברה לא הייתה נדרשת לספק.

37% מהחברות דיווחו שהליכי גירושין השפיעו לרעה על ביצועי העובדים שלהם- המחקר הראה שהחברה לא סובלת רק כאשר המנהלים מתגרשים אלא גם כאשר העובדים מתגרשים.

מנהלי החברה פורשים מוקדם מהצפוי- כאשר אלן גורג' לאפלי מנכ"ל חברת הענק פרוקטר אנד גאמבל, נקלע למאבק גירושין קשה בבית המשפט בארה"ב, הוא נאלץ לפרוש מתפקידו לאחר שהתברר שיכולותיו לנהל את החברה נפגעו. פרישה מוקדמת של מנכ"ל חברה גדולה שנמצאת בתוך תהליך אסטרטגי משמעותי לביסוס החברה כמובילה בתחומים חדשים, גורמת לעצירה ולעיכוב תהליכים וכתוצאה מכך לפגיעה ביכולתה של החברה לעמוד ביעדים שהגדירה לעצמה. המחקר הראה ש-29% ממנהלי חברות גדולות בארה"ב שהתגרשו בגירושין מכוערים, פרשו מתפקידם בשנתיים שלאחר הגירושין.

קבלת החלטות מסוכנת - הוכח שמנהלי חברות שנמצאים בהליכי גירושין בבית המשפט אשר גורמים למצב רוח לוחמני והישרדותי באופן קבוע, אינם מצליחים להפריד בין המלחמה האישית שלהם לבין צרכיה של החברה לשמור על כוחה ולפתח את עצמה בצורה רציונלית. הדבר בא לידי ביטוי בכך שמנהלי החברה נוטים לקחת סיכונים בלתי מחושבים אשר לא היו נלקחים במצב רגיל. החלטות אלו עלולות לגרום לנזק משמעותי לחברה.

לסיכום. גירושין הם חלק אינטגרלי מחיינו והם יישארו כאן גם בעתיד. רבות כבר דובר על השפעות משבר הגירושין על המתגרשים, על ילדיהם ועל חייהם הפרטיים. המחקר אותו חשפתי כאן מראה שהשפעות הגירושין חודרות מהבית הפרטי אל מקום העבודה. וכאשר מדובר על גירושין בדרג ניהולי גבוה של החברה, החברה סובלת מהגירושין יחד עם המנהל. נקודת האור של המחקר נמצאת בהבנה שהדרך בה מתגרשים משפיעה ישירות על הדרך בה מנהלים את החברה. ככל שהגירושין יתבצעו בהסכמה ותוך כדי תקשורת בין בני הזוג כך יפחת חוסר הודאות בחייו של המנהל. ויכולתו לנהל את החברה כפי שעשה קודם לגירושין לא תיפגע.

 

נדב נישרי - מגשר מומחה בגישור גירושין וחבר לשכת המגשרים בישראל

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים