מאמרים לעסקים >> הקמת עסק >> למה כל עסק זקוק לתוכנית עסקית
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> הקמת עסק

למה כל עסק זקוק לתוכנית עסקית

מאת איציק וילק - 2008-08-25
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
שיווק ופרסום >> שיווק במנועי חיפוש
טיפ מומלץ
AdWords >> מה עושים כאשר התקציב היומי נגמר הרבה לפני סוף היום?

עסקים קטנים רבים נפתחים בארץ ללא שום תוכנית עסקית מסודרת או תוכנית עסקית בכלל. לא מעט יזמים, משקיעים מאמצים רבים וכסף גדול ביזמויות ללא שום תכנון מסודר ורציני.
זו יכולה להיות מסעדה חדשה, משרד לייעוץ עסקי וגם עסק קטן המנוהל מהבית.

כאשר עסקים קטנים ובינוניים זקוקים למשקיע, הלוואות בנקאיות וכדומה הן חייבות לכתוב ולהגיש תוכנית עסקית ולכן לא התייחס אליהן במאמר זה.

מטרת המאמר הוא לנסות לשכנע את כל שאר היזמים, להתאמץ ולכתוב תוכנית עסקית ולו פשוטה ובסיסית לפני פתיחת העסקים החדשים שלהם. יש לכתיבת תוכנית עסקית יתרונות אדירים ואין סיבה באמת לא לכתוב תוכנית עסקית, וזו כמובן דעתי האישית.

קשה לי להסביר למה יזמים חושבים שאין להם צורך בשום תוכנית עסקית, לעיתים מסתפקים בשירבוט של כמה מספרים בכדי לנסות להבין כמה כסף הם זקוקים להקמת העסק וזהו. לדעתי, זו טעות קריטית שתמיד מזיקה, גם במצב שהעסק בסוף מצליח, כי בעזרת תוכנית עסקית בטוח היה אפשר להיות יעילים יותר ולתכן מראש התמודדות עם בעיות שנוצרו בדרך.

נעבור על הסיבות המרכזיות המסבירות למה כדאי לכתוב תוכנית עסקית.

קבלת תמונה מלאה של העסק החדש

בדרך כלל היזמים מתרכזים בחלק שבו הם חזקים, אם זו קוסמטיקאית, היא תתמקד בתכנון השרותים שתספק, חומרים וריהוט שהיא זקוקה וכדומה. אך מה אם תכנון השיווק, פרסום, אשראי ועוד.

גם עסק קטן הוא דבר מורכב וחשוב לתת את הדעת על כל האספקטים שלו.
תוכנית עסקית בסיסית בנויה ממספר פרקים שאם כיזמים נדאג לפתח את כולם, זה יאפשר לנו לראות את התמונה הרחבה והמלאה של העסק. זה יאפשר לנו להבין איכן החולשות וחוזקות שלנו, איפה אולי חסר לנו ידע ונצתרך עזרה מקצועית או אחרת.
ישנם גם דברים שבאופן טבעי יזמים נוטים להתעלם מהם בעיקר אם הם חסרי נסיון. נושאים כמו תחרות וגורמי סיכון אחרים.

חישוב העלויות ותזרים המזומנים

פגשתי יזמים שלקחו דף נייר ועליו חישבו בקירוב כמה יעלה להם לפתוח את העסק על ידי חיבור ההוצאות העיקריות:

  • שכירות
  • שיפוץ
  • ריהוט
  • מוצרים

מול זה חישוב של הכנסות:

  • הכנסות על שרותים
  • הכנסות על מכירת מוצרים

מחברים מחסירים ורואים שזה נותן מספר יפה ורצים לפתוח. אך זו לא הדרך הנכונה.
נתחיל מכך שרק אם נעשה תוכנית עסקית כוללת ומלאה הלוקחת בחשבון את כל האספקטים של העסק כמו, שיווק, פרסום, אשראי לקוחות, אשראי ספקים, כ"א, עלויות מימון ועוד, נוכל באמת לעשות חישובים מקורבים שיתנו לנו תחזית סבירה.

איך נדע כמה יעלה שיווק ופרסום של העסק, אם לא נחשוב ונחליט כיצד נבצע את השיווק? האם בעזרת פרסום חוצות, פרסום באינטרנט, פליירים?
האם לא צריך לשם כך לנתח את התחרות מולנו ולראות כיצד הם משווקים את עצמם?
יש לקחת את כל המורכבות הזו לתוך החישובים לקחת את העלויות השונות ולבנות לא רק תחזית רווח/הפסד, אלה לא פחות חשוב תזרים מזומנים. כי אולי העסק בסוף השנה יראה רווחים, אבל אם בדרך לא יהיה לנו מזומנים לשלם לספקים או למשוך כסף למיחייה אז העסק יקרוס.

לימוד עצמי

תוך כדי הריצה לפתיחת עסק חדש, לא תמיד אנו עוצרים לבדוק האם יש לנו את כל הידע הדרוש לניהולו והפעלתו. כתיבת תוכנית עסקית מאפשרת לכם לראות את התמונה המלאה של העסק וכך לבדוק את עצמכם איכן חסר לכם ידע. האם בשיווק, האם בניהול הספרים והבנה של עבודה מול רשויות המס, אולי חוסר נסיון בניהול עובדים.

מעבר מסודר על כל האספקטים של העסק תאפשר לכם להבין איכן החוזקות וחולשות שלכם וכך תוכלו עוד לפני פתיחת העסק להחליט כיצד לטפל בחולשות. אם על ידי לימוד עצמי, שכירת אנשי מקצוע - דבר המחייב הכנסת התחשיבים לתונכית עסקית - או אולי בצירוף שותף שישלים אתכם במקומות שאתם חלשים בהם.

סיכום

על אף שלרבים כתיבת תוכנית עסקית יכולה להראות כמטלה שאין להם צורך בה, ישנם סיבות טובות מאוד להתאמץ ולכתוב תוכנית עסקית כפי שסקרתי במאמר זה.

מול השקעת הזמן הלא רבה שתוכנית עסקית בסיסית צריכה לקחת, ישנם כל כך הרבה יתרונות בעלי תרומה גדולה לעסק החדש שלכם.
ישנם לא מעט אתרים כמו זה המלאים במידע שיכול לעזור לכתוב תוכנית עסקית. אתרים עם טיפים לכתיבת תוכנית עסקית וכמו כן ישנם לא מעט ייועצים המתמחים בכתיבת תוכניות עסקיות, מט"י ואולי תמצאו חבר קרוב בעל ידע שיכול לעזור לכם.

אז כתבו תוכנית עסקית לפני פתיחת עסק חדש, זה שווה תמיד את המאמץ.

 

איציק וילק

בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים.

סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי
RDVC - ייעוץ השקעות פרטי

עוסק במתן ייעוץ עסקי למיזמים ולהקמתם של עסקים חדשים.

יוזם ומנהל את אתר BonimAsakim.com

איציק וילק | מנהל אתר בונים עסקים | אתר עסקים קטנים ובינוניים של ישראל
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים