מאמרים לעסקים >> כללי >> חוק ה-SPAM - נגד העסקים הקטנים בעד הגדולים
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> כללי

חוק ה-SPAM - נגד העסקים הקטנים בעד הגדולים

מאת איציק וילק - 2008-09-26
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
כללי >> סליקת כרטיסי אשראי באתרי אינטרנט וחנויות מקוונות
טיפ מומלץ
קידום אתרים >> הוסיפו את האתר שלכם ל-dmoz.org

חוק הספאם שיכנס בקרוב לתוקף (ב-1 לנובמבר 2008) הינו חוק דרקוני כנגד העסקים הקטנים והבינוניים.

במילים פשוטות, החוק מאפשר לכמעט כל בעל תיבת אימייל שקיבל אימייל "פרסומי/שיווקי" מעסק, ללא שנתן את רשותו מראש, לתבוע ולקבל עד 1,000 ש"ח ללא צורך בהוכחת נזק. החוק כמובן מורכב יותר מהסבר פשטני זה ומומלץ לבדוק את הנושא ביסודיות כי קיימים המון סייגים ומקרים מיוחדים.

לכאורה נראה כי החוק חוקק בכדי למנוע מאזרחי המדינה את עשרות האימיילים המיותרים שהם מקבלים כל יום, אך האמת רחוקה מכך מאוד.
לדעתי החוק ישפיע על ה-SPAM שכולנו מקבלים בצורה מאוד מינורית ובכלל הוא בא לשמור על החברות הגדולות ולהקשות על התחרות מצד העסקים הקטנים והבינוניים.
במאמר זה נעלה את נקודות המרכזיות הבעייתיות בחוק, בכדי להסביר עמדתי זו.

החוק לא יצליח למנוע SPAM, בטח לא בצורה משמעותית

רוב הספאם מגיע מחו"ל, קיימות דעות שונות לגבי הכמות היחסית של הספאם מחו"ל מול זה שנוצר בארצנו, אך רובן מדברות על 70 עד 90 אחוזים. מכיוון שהחוק הישראלי לא חל עליהם, לא ניתן יהיה לתבוע ולכן נמשיך לקבל את ה-SPAM בניחוח חו"ל. זאת אומרת, כבעלי תיבות אימייל, זה לא ממש ישנה לנו.

כמו כן, אין לי ספק שימצאו מספיק עסקים ישראליים שירשמו חברות בחו"ל ובצורה זו ימשיכו להפציץ אותנו ב-SPAM. ברור לכם שעסקים קטנים לא בנויים לכך.

החוק יגרום לעליה במחירי הפרסום

משלוח פרסום וקידום מכירות באימיילים התאפשר לעסקים קטנים ובינוניים במחירים שנעים מאפס שקלים - למי שאסף לבד כתובות אימיילים ושלח בצורה עצמאית - ועד לכמה מאות או אלפי שקלים בודדים למי שרכש רשימות או עשה שימוש בחברות למישלוח המוני של אימיילים.
לעסקים קטנים רבים זו הייתה דרך מצויינת לשווק ולמכור בעלות שאפשר לעמוד בה. חלק מהעסקים הקטנים לא יכולים להרשות לעצמם פרסום יקר מזה.

עסקים אלו יתחלקו לאחר כניסתו לתוקף של החוק, בגדול לשני קבוצות. אלו שיוותרו כמעט לגמרי על פרסום ויתמקדו בשיטות זולות אחרות כגון שיווק מפה לאוזן, טלמרקטינג (שעושים לבד) ועוד וקבוצה שניה שתתחיל לצרוך מדיה פרסומית או תצרוך יותר ממה שנהגו עד כה. הכוונה היא לפרסום באנרים, AdWords, פליירים ועוד.
ברור אם כך שהביקוש למדיות פרסום אלו יעלה בצורה משמעותית דבר שיגרור בסבירות גבוהה לעליות מחירים.

כל הנאמר בסעיף זה מביא אותי למסקנה, כי עסקים קטנים רבים יפגעו מאוד ברווח הנטו וחלקם אף לא ישרוד את המכה ויפשטו את הרגל.

החוק יגרום להוצאות שלא כל עסק קטן יכול לעמוד בו

עסקים רבים ופורטלים כמו "בונים עסקים" אינם שולחים SPAM, אלא מבקשים מהגולשים להרשם לקבלתם. עד כניסת החוק היה אפשר להסתפק בטופס פשוט שישלח לבעל האתר את פרטי ההרשמה. אך כיום, עסקים אלו יצטרכו לשדרג את המערכת, כך שאפשר יהיה לקבל אישור פוזיטיבי שבעל התיבה הוא זה שנרשם. אני מניח שעסקים רבים שלא יוכלו להרשות לעצמם לשדרג את מערכת הרישום לניוזלטר, יצטרכו לוותר על משלוח ניוזלטרים לתקופת מה.
בנוסף, עסקים שאספו במשך שנים מאות ואלפי כתובות אימייל בדרך הפשוטה, יהיו חייבים לבקש מחדש את רשות כל הנמענים בכדי ללכת על בטוח. אין ספק שתהליך כזה יגרום להקטנה משמעותית של הרשימה.

החוק לא חל על פרסום טלפוני ו-SMS

על אף שבטיוטת החוק דובר על מניעת שיחות טלפון (טלמרקטינג) ומשלוח SMS, בדרך לאישור זה כמובן ירד.

תשאלו למה?

לדעתי זה ברור כשמש, בשליחת אימיילים המונית חברות התקשורת לא בדיוק מרויחות מכך ואף מפסידות בגלל שימוש רב בתשתיות הרשת. אך ברגע שמותר לשלוח מיליוני SMS ומערכות אוטומטיות שמתקשרות לכולנו לדווח על מבצע חדש, מי נהנה? ראשית חברות התקשורת הקווית וחברות הסלולר. בנוסף נהנות חברות גדולות וחזקות שיכולות להרשות לעצמן פרסום זה מבלי שהקטנים יוכלו להתחרות בהם באמצעים זולים ופשוטים.

מערכת בתי המשפט לתביעות קטנות תקרוס

אין ספק שישראלים רבים ירוצו לתבוע בעלי עסקים קטנים שבסך הכל רוצים להתפרנס. הם ירצו לבתי המשפט לתביעות קטנות על כל אימייל שיקבלו.
ברור שלא כולנו נעשה את זה, אבל כבר היום מערכת בתי המשפט אינה עומדת בעומס והינה חברי הכנסת היקרים הוסיפו עוד מאות ואולי אלפי תביעות חדשות לשנה.

מה היה אפשר לעשות במקום

אם באמת היו רוצים לעזור לאנשים להפסיק לקבל SPAM מעסקים ישראליים בכמות גדולה, היה אפשר לבחור דרך ביניים שלא תפגע פגיעה כה קשה בעסקים הקטנים.
להלן כמה הצעות:

  1. משלוח חד פעמי - לאפשר משלוח חד פעמי לתיבת אימייל של פרסום מכל עסק ללא אישור בעל התיבה. ניתן לקבוע שמותר פעם ברבעון/שנה/שנתיים ולא פעם אחת בלבד.
  2. רשימת NO SPAM - רשימה ארצית שכל בעל תיבה שרוצה להמנע מלקבל דואר בלי שהוא ביקש יכול להרשם אליה. כל שולח אימיילים פרסומיים, יהיה חייב פעם ברבעון או חצי שנה להתעדכן ולהמנע משלוח לאימיילים אלו. כמו כן, כל אימייל שישלח חייב לתת קישור לאתר המנהל את הרשימה כך שכולם ידעו כיצד אפשר להרשם אליה.
  3. משלוח כל עוד לא נתבקשת להפסיק - מותר לשלוח לכל תיבה כל עוד לא נתבקשנו להפסיק.
  4. לחייב את ספקיות האינטרנט לתת שרות חינם או במחיר סמלי של סינון אימיילים - הכוונה למערכות תוכנה שמונעות מאתנו לקבל אימיילים מאנשים לא מורשים.

בטוח שישנם עוד רעיונות וניתן גם לשלב ביניהם ובצורה זו לאזן מעט בין כל האינטרסים.

לסיכום

את מכת ה-SPAM החוק לא ימנע, אולי זה יקטין במעט את הכמות. החוק בסך הכל הוא תוצאה של לובי של חברות גדולות וחזקות עם אינטרסים כלכליים שלא אהבו את האפשרות של עסקים לפרסם להמונים בזול ושלא דרכם וחברות שלא רוצות תחרות מעסקים קטנים.

בעוד רוב בעלי התיבות לא באמת יהנו מתיבה נקיה מ-SPAM ובמקרה הטוב זה רק ירד בכמה אחוזים בודדים, בעלי עסקים קטנים וזהירים יפגעו קשה וחלקם אף יפשוט את הרגל.
כולי תקווה, שבזמן הקרוב ביותר ימצאו כמה צדיקים בין הח"כים שיעשו את השינויים לצורך איזון נכון יותר של כל האינטרסים. גם תקוותי ששופטי בתי המשפט לתביעות קטנות יתחשבו בעסקים הקטנים ולא יקפידו לחומרה.

 

איציק וילק

בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים.

סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי
RDVC - ייעוץ השקעות פרטי

עוסק במתן ייעוץ עסקי למיזמים ולהקמתם של עסקים חדשים.

יוזם ומנהל את אתר BonimAsakim.com

איציק וילק | מנהל אתר בונים עסקים | אתר עסקים קטנים ובינוניים של ישראל
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים