מאמרים לעסקים >> ניהול עסקים >> תכנון מס - למי זה טוב
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> ניהול עסקים

תכנון מס - למי זה טוב

מאת עידו הנדל - 2009-02-13
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
הנהלת חשבונות >> שימוש בתוכנות שכר לניהול ומעקב אחר חשבונות
טיפ מומלץ
ניהול עסקים >> חסכון במדפסות הזקרת דיו צבעוניות

אין עוררין על כך שרשויות המס שמחות ? ותשמחנה תמיד ? למסות כל ישות, אדם או תאגיד, על כלל הכנסותיה.

בישראל נוהגת כיום שיטת המיסוי הפרסונאלית, הממסה כל תושב ישראל על כלל הכנסותיו, אף אם אלו הופקו מחוץ לתחומי ישראל.

מאידך, לכל נישום (אדם או תאגיד בעלי הכנסה החייבת במס), קיימת הזכות לפעול להפחתת נטל המס המוטל עליו, ובלבד שיעשה זאת במסגרת הדרכים הקבועות בחוק.

במישור הבסיסי ביותר, קיזוז הוצאות אל מול הכנסות, דחיית הכנסות וכיו"ב - פעולות שמכיר כל בעל עסק - מהווים את תכנון המס הפשוט ביותר, בעיקר כשהדבר נעשה בליווי איש מקצוע האמון לכך.

זכות הנישום לפעול להפחתת נטל המס מקבלת משנה תוקף כאשר הכנסותיו מופקות מחוץ לתחומי ישראל.

יזמים ואנשי עסקים רבים מקיימים את פעילותם העסקית בחו"ל באמצעות חברה זרה (חברת offshore), ממגוון שיקולים וסיבות, אך בעיקר בשל הרצון להקים מבנה מס אשר יפחית את נטל המס המוטל על הכנסותיהם.

בהקשר זה יצוין, כי תכנון מס בינלאומי הוא דבר נפוץ ולגיטימי הנעשה בהתאם לחוק וחברות רבות במשק - פרטיות וציבוריות כאחד - משתמשות בכלי התכנון הקיימים ע"מ להפחית את נטל המס. יתר על-כן, פקודת מס הכנסה, כמו גם פסיקות רבות, מגדירה (אף אם לעיתים בעמימות) את התנאים למיסוי חברה זרה ? כשמנגד ומתוך כך, ניתן ללמוד מתי דווקא לא תמוסה החברה הזרה.

המבחן הידוע מכל נקבע דווקא בפסיקה ולא בפקודת מס הכנסה.
"מבחן השליטה והניהול" בוחן היכן התקבלו החלטות מהותיות ואסטרטגיות של החברה, היכן הן הבשילו לכדי החלטה, היכן התייעצו הדירקטורים בדבר ההחלטה, מהיכן נוצרו קשריהם העסקיים ועוד.

מנגד, נקבעו שורה של חוקים אנטי-תכנוניים אשר מסייגים את דרכי התכנון ומנסים להביא למצב ההפוך ? בו חברה זרה, על-אף שפעילותה בחו"ל בלבד ושלכאורה אינה צריכה להיות ממוסה, תמוסה כאילו היתה תושבת ישראל.

בנוסף, מנסה מדינת ישראל למנוע מצב בו תכנון מס הופך לאגרסיבי מדי ? קרי, כזה שפקיד השומה אינו מסוגל להתמודד עם מורכבותו ? באמצעות הגבלות שונות, חובות דיווח על תכנון שכזה ובעיקר ניסיונות שונים ? אפסיים עד כה ? להקשות על תכנוני מס כאלו ולהגביר את המעקב על חברות אלו.

אם כן, למי זה טוב?

תכנון מס נכון ומקצועי הינו כזה היוצר מבנה המותאם בראש ובראשונה לצרכים העסקיים של עסקך - ובכלל זה הפחתת נטל המס ככל שניתן. כאמור, זו זכותך כנישום ואף חובתו של יועץ המס שלך.

בנוסף, חשוב כי הדבר ייעשה בהתייעצות ובליווי של מומחה מיסוי. קיימת חשיבות רבה לקבלת חוות-דעת מומחה שכן שימוש מושכל בחוות-דעת מומחה יכולה לפטור אותך מאחריות פלילית למעשיך במידה ורשויות המס אינן מקבלות את פעולותיך.

לסיכום, השימוש בחברות זרות לצורך פעילות עסקית בינלאומית הולך ומתגבר וגורר אחריו תכנוני מס קלים או מורכבים יותר. בהליך מסודר, המל?ווה ע"י מומחה מס ואנשי המקצוע המתאימים, יכולים היזם, איש העסקים או החברה להרוויח ? ועם זאת לשלם מס מופחת (אם בכלל) על הכנסותיהם.

 

עידו הנדל, עו"ד

הכותב הינו מנכ"ל חברת אטלס פתרונות אופשור בע"מ המתמחה בהקמת חברות בחו"ל.

כל המידע המופיע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה או בא כתחליף לחוות דעת מומחה ו/או ייעוץ משפטי (או אחר) מוסמך. אין להסתמך על המידע המתפרסם כאן בקבלת החלטות ו/או לשם נקיטת צעדים בעלי השלכות כלכליות, מיסוייות ו/או אחרות, ללא התייעצות נוספת עם בעלי מקצוע מתאימים.

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים