מאמרים לעסקים >> כללי >> המחשב הנייד - איך תשפרו את איכות החיים שלו ושלכם
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> כללי

המחשב הנייד - איך תשפרו את איכות החיים שלו ושלכם

מאת נדין כהן - 2009-03-31
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
כללי >> עיצוב חדר עבודה (פנג שואי ועיצוב משרד)
טיפ מומלץ
ניהול עסקים >> לפני עריכת חוזה לשכירת/רכישת מקום לעסק יש לבדוק האם בכלל ניתן לפתוח אותו שם

המחשב הנייד - איך תשפרו את איכות החיים שלו ושלכם

להלן מספר עצות מעשיות שיאפשרו לכם להוציא את המיטב מהמחשב הנייד שלכם: יצירה של הגדרות אישיות, קיצורי דרך באמצעות לוח המקשים, הארכת זמן החיים של הסוללה... ועוד עצות. כל אלו יעזרו למחשב הנייד שלכם הנייד לשרוד לאורך זמן ולשרת אתכם יותר טוב.

נכון לומר, כי המחשבים הניידים (Laptop) התפתחו מאד בשנים האחרונות ומציעים מגוון גדול של כלים ואפשרויות, אשר קשה מאד ללמוד אותם לעומק ולהשתמש בכולם. אך מה שכן שחשוב לכולם, הוא להיות מסוגלים להוציא את המיטב מהמחשב הנייד וזה בהתאם לצרכינו היומיומיים.
ואולם, עדיין חשוב לדעת אם הגדרות המחשב הנייד מותאמות באופן אופטימלי או אם קיימים טיפים להארכת חיי הסוללות.

ברצוננו אפוא להציע לכם מספר טיפים שיעזרו לכם בשימוש נכון במחשבים הניידים שלכם.

א. ההתאמות הראשוניות

כיוון המסך

למסכי המחשבים הניידים יש הגדרת תצוגה משלהם שכדי להכיר אותן יש להתייחס לנתוני היצרן. על מנת לדעת האם המסך מכוון היטב, עליכם להביט בפרמטרי התצוגה.

 1. אם יש לכם מערכת הפעלה Windows XP, ניתן להגיע למאפייני התצוגה על ידי קליק ימני על שולחן העבודה. במערכת ההפעלה Windows Vista, לאחר הקליק הימני, יש לגשת למאפייני התצוגה בחלונית שנפתחת.
 2. לגבי הצבעים, אם אופציה זו לא נבחרה עדיין, בחרו אופטימלי (32 סיביות).

כיוון תאריך ושעה

איחרת לפגישה שלך? שעון המחשב הנייד לא מדויק?
יתכן שהתאריך והשעה המופיעים בנייד שלכם שגויים. על פניו, זה לא נראה כל כך מפריע ואולם זה הופך להפרעה של ממש ברגע שמירת הקבצים או משלוח דואר, זאת בשל נקודות ציון בזמן לא נכונות.

 1. על מנת לכוון את השעון, יש ללחוץ פעמיים על השעה המופיעה למטה בסרגל הכלים ב-Windows XP או פעם אחת במערכת ההפעלה Windows Vista (שינוי פרמטרי התאריך והשעה).
 2. כוונו את השעה והדקות. בדקו כי איזור הזמן הנקוב מתאים למיקומכם הגיאוגרפי. במערכת ההפעלהWindows Vista, יש אפשרות להוסיף עוד שני שעונים ולדעת מהי השעה בארצות אחרות.

הערה: שימו לב בנסיעות בחו"ל מומלץ לכוון את המיקום הגאוגרפי שלכם ולא רק לשנות את השעה.

התאמת לוח המקשים והעכבר

יש אפשרות להתאים אישית את הגדרות לוח המקשים של המחשב הנייד, כגון קצב הבהוב הסמן וקצב החזרה על תווים ואת הגדרות העכבר, כגון תצורת הלחצנים, מהירות הלחיצה הכפולה ועוד, דרך לוח הבקרה, הן ב-Windows XP והן ב-Windows Vista.

 1. להתאמה אישית של הגדרות לוח המקשים, יש להקליק פעמיים על האייקון המתאים בפנל ההגדרות. החלון הנפתח מאפשר להתאים אישית את קצב הבהוב הסמן ואת קצב החזרה על תווים.
 2. כמו כן, להתאמה אישית של הגדרות העכבר, יש ללחוץ פעמיים על האייקון המתאים. החלון הנפתח מאפשר להתאים אישית את תצורת הלחצנים, מהירות הלחיצה הכפולה (Double click) ועוד.
 3. ניתן להשפיע על מהירות ההקלקה הכפולה או לנעול אותו על מנת שיהיה אפשר לסמן ולגרור מבלי להחזיק את לחצן העכבר לחוץ. הכותרות מצביעים ואפשרויות מצביע פותחות אפשרויות רבות, כגון בחירת מהירות המצביע, שיפור דיוק המצביע ועוד.

הסרת תוכנות לא שימושיות

אין שום טעם לשמור תוכנות התופסות מקום רב בדיסק של המחשב הנייד אם אינכם משתמשים בהן יותר ואנו ממליצים לכם להסיר אותן.

על מנת להסיר אותן בצורה הבטוחה ביותר, פתחו את הוספה והסרת תוכנות (מתוך ה-control panel). בחרו בתוכנה שבכוונתכם להסיר ולחצו על הסר כדי למחוק אותה אחת ולתמיד. אל תשכחו לבצע לאחר מכן התחול מחדש של המחשב על מנת שמערכת ההפעלה תיקח בחשבון שינויים אלו.

ב. הארכת חיי הסוללות!

הסוללות הן הריאות של המחשב הנייד שלכם. על כן, יש לשמור אותן היטב ולתחזק אותן על מנת להאריך את אורך חייהן.

שאלה - האם יש לרוקן לגמרי את הסוללות?

נפוצה השמועה על החשיבות שיש לריקון סוללות המחשבים הניידים לגמרי לפני הטענתן על מנת להאריך את אורך חייהן. הדבר אינו נכון! אך יש להקפיד לא לרדת מתחת לסף של 5% טעינה. זמן טעינה נמוך מדי עלול לקלקל את התאים החשמליים של הסוללה.

מחזורי טעינה

שלבים הראשונים, מומלץ לבצע מחזורי טעינה מלאים. רדו עד ל-5% ובצעו טעינה מקסימלית ללא הפסקה. יש לחזור על פעולה זו כל חודשיים אם אתם משתמשים במחשב הנייד רק לעיתים רחוקות, וכל חודש אם אתם משתמשים בו באופן קבוע.

בין לבין, בצעו זמני טעינה קצרים, אפילו לא מלאים. יש לציין כי ניתן לבצע בסוללות סטנדרטיות בין 500 ל- 1000 מחזורי טעינה מלאים.

האם יש להחזיק את הסוללות במחשב הנייד כאשר הוא מחובר לחשמל?

כאשר המחשב הנייד מחובר לחשמל, מומלץ להוציא את הסוללות ולאחסן אותן במקום קר ויבש מפני שחום מזיק לתאים החשמליים של הסוללות. שימו לב לא לשכוח לטעון אותן לפני שאתם יוצאים מהבית או מהמשרד עם המחשב הנייד.

הערות:

 • ישנם מחשבים ניידים שלא ניתן להפעיל אותם מבלי שהסוללות יהיו בתוכו.
 • השארת הסוללות במחשב באופן תמידי משמש כמעין UPS השומר על עבודתנו גם בזמני הפסקת חשמל בלתי צפויה.
מה אורך חיי הסוללה?

אורך חיים של סוללה תלוי בתחזוקתה. סוללה מתוחזקת היטב יכולה לעבוד בין שנתיים לשלוש שנים.

ג. כיצד לנצל את האוטונומיה של המחשבים הניידים

לאחר שטענתם את סוללות המחשב הנייד, אתם חייבים לדעת לנצל אותן ואת הניידות שהן מקנות לכם. על כן, יש להקפיד ולשמור על כמה כללים המקטינים באופן משמעותי את צריכת האנרגיה.

תחילה יש לזהות את השימושים או הרכיבים שצורכים חשמל רב. המעבד, במלוא פעילותו, הינו אחד מהם.
למרבה המזל, יצרני המחשבים התקדמו התקדמות עצומה בתחום זה. השבבים צורכים אנרגיה רק כאשר הם מבוקשים. טוב לדעת מה צורך אנרגיה ומה לא. השיא בצריכת הסוללה נמצא בשבבים הגרפיים הנמצאים על לוח האם.

לנתק את הרשת האלחוטית (Wi-Fi) אם אינכם משתמשים בה

להארכת חיי הפעילות של הסוללה, מומלץ לנתק את הרשת האלחוטית (Wi-Fi) ו-Bluetooth אם אינכם משתמשים בהן, להוריד מעט את בהירות המסך ולהימנע במיוחד משימוש במכשירים חיצוניים (USB, דיסק קשיח, עכבר...).

זהרו ממשחקים וסרטי וידיאו!

אם אתם רוצים לשמור על הסוללה, עדיף לחכות ולהיות מחוברים לחשמל כדי להיכנס למשחקי וידיאו! באותה מידה, שימוש בכונן או בצורב לצפייה בסרט עלול להקטין במידה ניכרת את אוטונומית המחשב הנייד שלכם. עדיף להמיר את הסרטים ל-DivX ולאחסן אותם על הדיסק הקשיח, הצורך הרבה פחות חשמל.

הגדרות טובות עוזרות להגביר את האוטונומיה (זמן הפעולה) של המחשב הנייד

מערכות ההפעלה Windows XP ו-Windows Vista מציעות תפריט לניהול צריכת חשמל. לחצו קליק ימני על שולחן העבודה ובחרו האנשה או מאפיינים אם יש לכם מערכת הפעלת Windows XP כדי להגיע ללשונית שומר מסך, בחרו באפשרות צריכת חשמל (שינוי פרמטרי חשמל במקרה של Windows Vista) כדי להגיע לערכות צריכת חשמל.

חלון זה הינו הלוח האמיתי המאפשר לכם לשלוט בצריכת החשמל של המחשב שלכם. שתי מערכות ההפעלה של מייקרוסופט מציעות אפשרויות לניהול צריכת החשמל. אתם יכולים לבחור את האפשרות המתאימה ביותר לשימוש שאתם מעוניינים לעשות במחשב שלכם.

 1. כדי להגביר לרמה המקסימלית את האוטונומיה של הסוללה, בחרו באפשרות ניהול צריכת חשמל מינימלית אם יש לכם Windows XP או חיסכון באנרגיה אם יש לכם Windows Vista. אופציות אלו קובעות את זמני ההמתנה בטרם כיבוי המוניטור, את ההפסקה של הדיסק הקשיח או הדיסקים הקשיחים ועוד.
 2. אתם גם יכולים ליצור אפשרות לניהול צריכת חשמל משלכם. עליכם לשמור את ההגדרות שלכם על ידי לחיצה על שמירה בשם ונתינת שם להגדרה. המשתמשים ב-Windows Vistaחייבים לבחור צור אפשרות ניהול צריכת חשמל, לתת לה שם ואז לשנות את הפרמטרים לפי רצונותיהם. בשני המקרים, האפשרות החדשה שבה בחרתם תופיעה ברשימה.

ד. החשיבות של האביזרים הנוחים

העכבר

העכבר הינו האביזר Par excellence! לוחות מגע למיניהם (באנגלית Touch Pads) הקיימים במחשבים הניידים בהחלט נוחים מאוד לנשיאה, אולם, הם לעולם לא יחליפו את הדיוק והנוחות של העכבר.

קיימים מודלים של עכברים אופטיים, אלחוטיים, זולים מאוד, שאותם ניתן לחבר ל-USB.
לנוחיותכם, מומלץ להשתמש במודל ללא חוט. קיימים, היום, עכברים אופטיים אלחוטיים עם דונגל USB בתדרי שידורי רדיו במחירים סבירים בהחלט ביחס לדומיהם שאינם משתמשים בטכנולוגית RF (גלי רדיו).
יהיו מביניכם שיעדיפו דווקא את המודל האלחוטי בטכנולוגית Bluetooth .

מעמד למחשב נייד

לשימוש בריא ונוח בכל מקום וזמן, המעמד למחשב נייד אידיאלי לשימוש בבית, בלימודים, במשרד, בטיסות ובנסיעות.
מעמד למחשב נייד מאפשר לכם לעבוד בנוחות ולזמן ממושך מבלי לאמץ את הצוואר או הראש. בנוסף, הוא בעל פתחים לשחרור אויר חם הנפלט מהמעבד, דבר המונע התחממות יתר של המחשב והסוללה, והופך את העבודה במחשב לנוחה ושקטה במיוחד.

רמקולים למחשב נייד

האם ניסיתם פעם להקשיב למוסיקה או לעקוב אחר שיחה בסרט דרך הרמקולים המשולבים במחשב הנייד שלכם? ברוה המחשבים הניידים, זה חסר כוח ואיכות הקול לוקה בחסר.

תמורת כמה עשרות יורו, אתם יכולים להשיג מערכת אודיו 2.1 טובה לשידור צליל עשיר וסאונד נקי וחלק ולחבר אותה לאוזניות.
יצרנים רבים הוציאו מודלים מיועדים למחשבים ניידים: מערכות נייחות לעבודה במשרד, ומערכות קומפקטיות יותר ובמשקל נמוך לנשיאה.

מסך כפול

בעיית המחשבים הניידים היא במסכים שלהם, שהם קטנים מדי כדי להיות נוחים. למסכי 15.4 ו-17 אינץ' תצוגה טובה, אולם אין כמו מסך של 22 או 24 אינץ'. אלו מכם המשתמשים בנייד באופן קבוע במשרד, חשוב להשיג מסך שטוח (LCD) נוסף. קיימים מסכים מסוג זה במחירים סבירים.
היצרנים משלבים לרוב יציאת וידאו (VGA, DVI, HDMI) לקונפיגורציות שלהם. מה שנותר לכם לעשות ברגע שאתם חוזרים למשרד, הוא רק לחבר את הנייד למסך LCD ולעבוד בנוח.

אם תחברו גם מקלדת חיצונית (ניתן בקלות דרך ה-USB) אז תקבלו חוויה של נוחות מחשב אישי.

ה. מהן הפעולות שיש להימנע מהן בכל מחיר

להשאיר את כבל החיבור לחשמל זרוק

כאשר אתם יושבים מול המחשב הנייד שמחובר לחשמל, שימו לב לכך שכבל החיבור לחשמל לא יעבור באמצע מעבר כלשהו. אם מישהו ייתקל בו, המחשב עלול ליפול על הריצפה. נפילה עלולה לגרום לו נזק ללא תקנה.

הערה: למחשבים הניידים החדישים של Apple ישנו פטנט שכבל החשמל מתנתק ולא מושך איתו את המחשב מטה.

לאכול ולשתות מעל לוח המקשים

עדיף להימנע מלכרסם או לשתות מעל מחשב נייד. בניגוד ללוח מקשים רגיל של מחשב נייח, החלפת לוח מקשים של מחשב נייד אינה פעולה פשוטה וגם לא זולה. ליתר ביטחון, הרחיקו מאזור העבודה בקבוקי מים וספלי קפה למיניהם.

לנער את לוח המקשים על מנת להתפטר מאבק

פרורים, אפר של סיגריות, אבק...מצטברים עם הזמן בין מקשי הלוח של המחשב הנייד. הרפלקס הראשון הוא, להפוך את המחשב הנייד ולתת כמה מכות במטרה להיפטר מכל הלכלוך המצטבר.

פעולה זו אסורה בהחלט, מפני שמרכיבי מהקונפיגורציה נמצאים בדיוק מתחת והם לא אוהבים לקבל מכות. השימוש באוויר דחוס, 20 ס"מ מלוח המקשים, הרבה יותר טוב ויעיל. אתם יכולים גם להשתמש בשואב האבק כשכוח השאיבה מכוון למינימום.

לא לנקות את המסך עם ספריי לניקוי חלונות זכוכית

שימו לב לא לנקות את מסך המחשב הנייד שלכם עם ספריי לניקוי חלונות זכוכית. זה יכול להיות קטלני. קיימים חומרים מיוחדים, בהם ניתן להשתמש על מטלית נקיה ויבשה או פדים מיוחדים המיועדים לניקוי מסכי LCD.

עדיף לנקות את המוניטור כשהמחשב קר, כלומר בטרם השימוש בו. המסך הינו חלק עדין מאוד במחשב, ועל כן יש לשמור אותו ולטפל בו היטב. תיקון המסך במחשב הנייד הינו יקר מאוד ולרוב אם ישנה תקלה רצינית במסך זול יותר לרכוש חדש.

שמש ולחות

שמש ולחות הם שני האויבים הגדולים ביותר של המחשבים הניידים. אם אתם מסתובבים הרבה עם המחשב הנייד שלכם, שימו לב לא לשכוח אותו בחוץ בשמש או על המדף האחורי של רכבכם. הוא לא יאהב את זה בכלל.

כמו כל המוצרים האלקטרוניים, מחשבים ניידים רגישים מאוד ללחות. מומלץ להכניס אותם בתוך תיק הגנה לאחר כל שימוש בהם.

הערה: אם אתם עובדים באופן קבוע עם המחשב בסביבות עבודה "קשות", ישנם מודלים מיוחדים של מחשבים ניידים בכדי לשרוד את אותם תנאים.

תיקי נשיאה דקים מדי

כדי להיות בטוח ולמנוע חלילה כל שבירה, חשוב לבחור תיק נשיאה טוב, כלומר לא דק מדי, מחוזק ומרופד היטב, המסוגל לספוג מכות ונפילות אפשריות.

ו. כיצד להשתמש בקיצורי דרך

קיצורי דרך באמצעות המקש Fn

יצרני המחשבים הניידים הראשונים נתקלו בבעיה גדולה: כיצד להצליח להכניס את כל מקשי הלוח של מחשב נייח לתוך מקום מצומצם. במקום לוותר על חלק מהם, הם העדיפו את הפתרון שבו כל מקש ימלא מספר פונקציות. לכל חברה קיצורי דרך משלה, על אף שכמה מהם משותפים ללוחות מקשים רבים מאוד.

בכל מודל של מחשב נייד, תמצאו בצד שמאל למטה, בין מקש Ctrl למקש Windows מקש מיסתורי: המקש Fn. למרביתנו, הוא לא אומר הרבה, אולם כשהוא לחוץ, מתאפשרים קיצורי דרך רבים.

התחממו מעט כי זה דורש התעמלות של האצבעות.

 • רמת עוצמת הקול: שלושת קיצורי דרך אלו עשויים להשפיע ישירות על רמת עוצמת הקול של המחשב שלכם. השילוב הראשון מפסיק את הקול. לחיצה שנייה מחזירה את המצב לקדמותו. שני השילובים האחרים מנמיכים או מגבירים את עוצמת הקול.

   
 • רמת בהירות המסך: שילוב זה של מקשים מאפשר להשפיע ישירות על רמת הבהירות של המסך. החץ כלפי מעלה מגביר את עוצמת הבהירות בעוד החץ כלפי מטה מנמיך אותה. ניתן גם למצוא במקום חיצים סימני +/-.

   
 • מסך כפול: במאמר זה המלצנו בפניכם על חיבור מסך שני למחשב הנייד שלכם (פרק "אביזרים נוחים"). אם פעלתם כפי שהמלצנו, קיצור דרך זה עשוי להועיל לכם מאוד. בתנועה אחת אתם יכולים לעבור ממסך אחד לשני.

  הדבר גם נחוץ כאשר מחברים מקרן למחשב הנייד.

   
 • מצב המתנה של הדיסק הקשיח: על ידי לחיצה בו זמנית על שני מקשים אלו ניתן להביא את הדיסק הקשיח למצב המתנה מבלי לבצע כיבוי של המחשב. ניתן גם למצוא אות Z אחת או כמה אותיות Z.

   
 • Wi-Fi: לחיצה על שני מקשים אלו מפעילה או מנתקת את מערכת ה-Wi-Fi (חיבור אל-חוטי לרשת) המשולבת במחשב הנייד שלכם.

   
 • Bluetooth: כמו במקרה של Wi-Fi, לחיצה על שני המקשים הנ"ל מפעילה או מנתקת את אנטנת Bluetooth המשולבת במחשב שלכם. ישנם מחשבים ניידים בו ניתן להפעיל את Bluetooth דרך Icon המופיע ליד תצוגת השעון של Windows.
   
 • לוח מספרים: למעט כמה מחשבים, רוב המחשבים הניידים אינם מצויידים בלוח מספרים.
  וחלק מהאותיות משמשמות כלוח מספרים. לשם כך, עליכם ללחוץ בו זמנית על המקשים Fn ו- Num Lock. בפעולה זו יהפכו מקשי המספרים לשימושיים.
   
 • גלילה: סידרה זו של קיצורי דרך מאפשרת לנוע מהר יותר בתוך מסמך. כאשר מקש Fn לחוץ, החץ כלפי מעלה מעביר אותנו ישירות לתחילת המסמך ולהיפך, החץ כלפי מטה יעביר אותנו ישירות לסוף המסמך.
  כמו כן, החץ המופנה ימינה ישלח את הסמן לסוף השורה בעוד החץ המופנה שמאלה יחזיר את הסמן לתחילת השורה.

קבלת קיצורי דרך חדשים דרך המקש Fn

פןנקציה זו תלויה בחברה ובמודל של המחשב הנייד שלכם.

כמה יצרנים מציעים אפשרות לחסום את לוח המגע - Touch pad, לשים את המסך במצב המתנה, ליצור אפקטים של זכוכית מגדלת להגדלת המסך או סידרה של מקשים לכונן תקליטורים.

קיצורי דרך באמצעות המקש Windows

בצמוד למקש Fn, בצד ימין, נמצא מקש הסמל Windows. לחיצה עליו פותחת את התפריט התחל. בשילוב עם מקשים אחרים, הוא מאפשר להגיע ישירות לפונקציות של Windows XP ו-VISTA ללא צורך בשימוש לוח המגע או העכבר.

 • מאפייני מערכת: לחיצה על שני מקשים אלו פותחת מיד את חלון מאפייני מערכת. הודות לקיצור דרך זה, אין כבר צורך לעבור דרך שולחן העבודה כדי להגיע למנהל ההתקנים למשל.

   
 • המחשב שלי: שילוב זה פותח מיד את המחשב שלי המאפשר לכם להגיע לדיסק הקשיח, לכונן DVD לתקליטור ועוד.

   
 • תוצאות חיפוש: לחיצה על שני מקשים אלו פותחת מיד את חלון תוצאות חיפוש. מלאו את ההוראות המופיעות בחלונית ימינה ותמצאו במהירות את כל המסמכים, התיקיות והקבצים שהלכו לכם לאיבוד.

 

נדין כהן - מנכ"ל קליק אנטר - "מגרשת מחשבפוביה!"

הדרכה והטמעה בארגונים ובנייה של קורסים והשתלמויות בתוכנות כגון: Word, Excel, Powerpoint, Outlook, OneNote, Publisher, Access, visio, infopath ,Groove,SharePoint.

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים