מאמרים לעסקים >> רישות עסקי >> שיווק מפה לאוזן - מה זה?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> רישות עסקי

שיווק מפה לאוזן - מה זה?

מאת איריס פז - 2009-05-04
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
שיווק ופרסום >> כיצד תכנון מוקדם עוזר לחומרים השיווקיים שלכם למכור יוצר?
טיפ מומלץ
רישות עסקי - Networking >> הצטרפו לקבוצת רישות עסקית

אם אינך בעל/ת עסק, יתכן שאת/ה שואל/ת את עצמך "למה אני צריך/ה את זה?"

אז זה בדיוק העניין, כולנו צריכים את זה, כולנו עושים את זה בצורה טבעית ומבלי משים, זה טוב לכולם.

גם את/ה זקוק/ה למגוון רחב של בעלי מקצוע בחיים הפרטיים ובראש ובראשונה תבקש/י לקבל המלצה אישית מחברים ומכרים האם הם מכירים אדם שיוכל לתת לך שרות זה? האם הם התנסו בשרות שלו או מכירים אדם שהתנסה בשרות? כאשר תקבל/י שם ומספר טלפון, תקבל/י עליו גם מידע כגון: גישה, רצינות, מומחיות, הצלחות וכו'. כך שכאשר תפגש/י עם אותו בעל מקצוע תבדק/י אם הכישורים שלו מתאימים לצרכיך אך תוכל/י לדלג על הצורך לבדוק את האמינות והמומחיות שלו.

ככל שרשת הקשרים שלך גדולה יותר, כך תגיע/י לכל הנחוץ לך בקלות יתרה, כי שיווק מפה לאוזן הינו למעשה הרחבת רשת הקשרים החברתיים שלך.

לשיווק מפה לאוזן שמות נרדפים רבים:

שיווק מפה לאוזן = רישות עסקי = נטוורקינג = הון חברתי = הון מניב = קשרים מניבים (על אלו שמעתי ואני משערת שיש נוספים שאיני מכירה עדיין).

אז מה זה אומר?

מגוון הגדרות לרישות עסקי:

 • יצירת יחסים - כדי לבנות יחסים אמיתיים, את/ה עוזר/ת לאנשים אחרים מכיוון שאת/ה רוצה לעזור להם.
   
 • יצירת קשרים והפיכתם לרשתות קשרים בשילוב של מסר חיובי ויעיל יכול לגרום לעסק שלך לגדול ולשגשג.
   
 • גישה שיווקית העושה שימוש במפגשים חברתיים של אנשי עסקים ליצירת הזדמנויות עסקיות.
   
 • הון חברתי - מערכת קשרים והיכולת להפעילם באופן שיקדם את מטרותיך ואשר את/ה מסוגל להפעילה לטובתך. למערכת קשרם זו עשויה להיות השפעה ניכרת על התקדמותך בקריירה.
  לדוגמא: היתרון שיש לאנשי צבא בוגרי יחידות מובחרות או קצינים בכירים בצבא אשר משתלבים בעמדות בכירות בחברות המובילות או בפוליטיקה.
   
 • אחריות לתת - נדיבות בעסקים, ובחיים בכלל. לתת ולקבל ממקום ללא תנאים מזמין ומדבק. שילוב של כוונה ופעולה באמצעות חיפוש אקטיבי אחר הזדמנויות לחבר בין צרכים ומענים של אנשים שונים, לאתר תזמון נכון ולהזמין את הנוגעים בדבר להתקשרות ההולמת את הצרכים שלהם.
  תפיסת הנתינה מגיעה מחוויה של well being המניחה כי נתינה היא המקור לשפע.
   
 • נדיבות הלב - אהבה ללא תנאי, כוונת נתינה אמיתית, כנה, וללא תנאי, שאינה ממומשת.
   
 • השתייכות לקבוצת ייחוס או קבוצת בקרה המאפשרת שמיעה על תפקידים ומיזמים קודם לאחרים.
   
 • דרך להגשמת החזון שלכם ויצירת העתיד. הוא מאפשר גם איזון מוצלח בין יצרנות ופוריות מקצועית לבין רישות והדהוד החזון שלכם ברשת החברתית שלכם.
   
 • כלי שיווקי נוסף פשוט מאוד לשימוש - כל מה שאנחנו נדרשים לעשות, אנחנו כבר עושים ממילא! אנחנו נפגשים עם אנשים: חברים, שותפים, ספקים, לקוחות משפחה וכו', כל שנותר לנו הוא להרחיב את השיחה ולהעמיקה, להתעניין בכנות באדם שעומד מולנו בחייו, בעיסוקיו, באתגרים עימם הוא מתמודד בשאיפותיו ולשתף אותו בדיוק באותם הדברים עלינו ולשמור את הקשר לאורך זמן, להמשיך ולהתעניין לבנות אמון ולטפח את הקשרים מתוך עניין אישי ועסקי מעבר להתעניינות חד פעמית לכדי קשר מתמשך.
   
 • כלי עבודה אשר ניתן ללמידה ומניסיוננו בחברות ובארגונים והן מעבודה עם בעלי עסקים זהו כלי נרכש אשר תחת הנחייה נכונה הופך להיות כלי חיוני.
   
 • רישות - באה מהמילה רשת שמזכירה לנו רשת דייגים. רשת דייגים בנויה מעשרות חוטים קטנים הקשורים אחד לשני ויוצרים מארג גדול מאוד אשר מאפשר לדייגים לתפוס יותר דגים ברשת מאשר בחכה בודדת.
  כך גם רשתות עסקיות אשר מייצרות סינרגטיקה אשר פועלת למעננו פי כמה וכמה מתהליכים רגילים אשר אנו מסוגלים לבצע בעצמנו ולבד.
   
 • קשרים מניבים - היכולת לפתח קשרים עם אנשים ולשמר אותם לטווח ארוך ולהפוך אותם למניבים הינה בידינו בשליטתנו ותלויה ברצון שלנו ובדרגת החשיבות שאנו מקדישים לכך.

תהליך מוכח לתוצאות!

דוגמא טובה שקראתי לרישות עסקי: "רישות עסקי דומה לחשבון בנק: אם תמשיך להפקיד בחשבון בחוכמה, תוכל למשוך מתוכו כאשר תזדקק לו".

אנשים יכולים לנצל שיווק מפה לאוזן בתחומים רבים בחייהם: כאשר הם מתמודדים עם בעיה רפואית, כאשר הם משנים עיסוק, בבית ספר ובגיל פרישה ועוד.
זה הוא כלי עסקי חשוב, אך הוא גם בעל חשיבות רבה ככלי לשיפור איכות החיים.

 למה זה כדאי?

אם אינך בעל/ת עסק, יתכן שאת/ה שואל/ת את עצמך "למה אני צריך/ה את זה?"

אז זה בדיוק העניין, כולנו צריכים את זה, כולנו עושים את זה בצורה טבעית ומבלי משים, זה טוב לכולם.

נכדי בן ה-5 מספר לי על הגן הנפלא שלו והגננת הטובה, על גינת השעשועים החביבה עליו, הצעצוע החביב עליו וכו'. זהו בהחלט שיווק מפה לאוזן. מצא חן בעיניו, הוא מספר לי ואני, קרוב לודאי אלך להתרשם ואעביר את המידע הלאה.

כלומר, אנשים פרטיים, שאינם בעלי עסקים, נעזרים בשיווק מפה לאוזן בחייהם הפרטיים. בעלי העסקים נעזרים בשיווק מפה לאוזן להפיץ את המידע על השירות אותו הם מעניקים.

מבחינה כלכלית שיווק מפה לאוזן הינו הכלי הפרסומי הזול ביותר ויחד עם זאת האמין ביותר. כשחברי ישמעו ממני באופן אישי על שירות / מוצר שרכשתי והייתי מרוצה, יש יותר סיכוי שינסו את השירות שהמלצתי עליו מניסיון אישי מאשר שירכשו את המוצר בעקבות פרסום תמורתו שילם בעל העסק בכסף.

ראינו איפה כי מערכת הקשרים שלנו עשויה להועיל לנו, במיוחד אם אנו מעוניינים להתקדם בקריירה כעצמאים.

אז היכן נוכל להשיג קשרים משמעותיים שיקדמו אותנו? בעצם, בכל מקום: בצבא, באוניברסיטה, במקומות עבודה שונים ובחוגים חברתיים. לצורך העניין אין שום משמעות למקור
הקשר אלא לתחזוקו והפעלתו במידת הצורך, גם אם נולד לפני שנים רבות בבית הספר היסודי.

כיצד ניתן לאפיין מערכת קשרים?

 • טיב הקשר ורמת הקרבה
 • יכולת הסחירות של הקשר - עצם ההיכרות אינה מספיקה אלא הידע שבהווה או בעתיד יוכלו שני הצדדים להנות מתמורה מסוימת בקשר.
 • הדדיות - קשרים הדדיים יוכלו להתקיים לאורך זמן, לעומת קשרים חד צדדיים אשר ייחלשו ויעלמו עם הזמן. עם זאת, חשוב לזכור כי התמורה לא צריכה להיות זהה עבור שני הצדדים. לעתים צד אחד יחפש קשרים עסקיים והשני תמיכה רגשית, או כל דבר אחר.
 • תזמון - לא תמיד ניתנת התמורה בו זמנית. במירב המקרים יסייע צד אחד לשני בזמן מסוים ורק בפער של זמן תינתן התמורה מהצד השני.
 • דמיון ושוני - מערכת קשרים יעילה תתקיים בין שני אנשים אשר יש ביניהם דמיון חברתי רב (רמת השכלה, סביבת מגורים, שפה) ושוני בתפקידים או במקצועות בהם הם עוסקים.

 
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים