מאמרים לעסקים >> שיווק ופרסום >> להערך נכון לשנת 2010
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> שיווק ופרסום

להערך נכון לשנת 2010

מאת ענבל אלוני אופיר - 2009-11-05
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
שיווק ופרסום >> איך בונים תכנית עבודה שנתית לפעילויות השיווק
טיפ מומלץ
ניהול עסקים >> פניות יזומות בתהליך מובנה ללקוח הפוטנציאלי מעלות את אחוז הסגירות בצורה משמעותית

הכלכלנים מעריכים שהמשק בשנת 2010 יחזור למסלול של צמיחה, בישראל אף מוקדם יותר מרב העולם המערבי. אף אחד לא צופה צמיחה של 10% לשנה. אבל בהחלט צמיחה חיובית שתשנה את כללי המשחק.

אין ספק שהמיתון העמיד בפנינו, מנהלי השיווק והחברות, אתגרים לא פשוטים וחייב עדכון תוכניות עבודה, תקציבים וטיפול בתשתיות. האם שינוי זה ישרת אותנו גם בתקופה של צמיחה? בחלקו בהחלט כן, אך חלקו הגדול דורש התאמה והערכות מחדש.

בתקופה של מיתון ומשבר החברות נכנסות למגננה; קיצוץ השקעות, הקטנת מלאים, מבצעים והורדות מחיר, ביטול פעילויות שיווק נרחבות והשקות מוצרים ומגוון החלטות דומות שמטרתן לתת פתרון לירידה הפתאומית במכירות וההכנסות.

מדיניות ניהול זו, הנכונה מאד לתקופה, שאנו מקווים להפרד ממנה בחודשים הקרובים, אינה מתאימה לתקופה של צמיחה והתרחבות. זו מדיניות מצמצמת שאינה מאפשרת צמיחה. על מנת לקחת חלק בהתעוררות של השוק ולצמוח איתו, יש לבנות תוכניות עבודה המושתתות על תחזיות ועקרונות פעולה שונים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלא צפויה חזרה מיידית לצריכה ברמות שקדמו למשבר והצרכנים עדיין נושאים את צלקות המשבר בזכרונם וכיסם וההערכות החדשה צריכה לקחת גם זאת בחשבון.

מהן צריכים להיות העקרונות המנחים בבניית תכנית עבודה לשנת 2010 :

לשקם את התדמית והמותגים של החברה

לאור המשבר, החברות נאלצו לפרסם מבצעי מכירות רבים, להוריד מחירים ולקדם דווקא את קוי המוצרים הבסיסיים והנחותים יותר. זאת על מנת לעמוד בתחרות המחירים בשוק ובדרישות הצרכנים לעלויות נמוכות וחסכון.
התנהלות זו גבתה מחיר - התדמית נפגעה וחוזק המותגים נשחק. הקופונים ומבצעי המחירים הפכו להיות הכוכבים על חשבון בידול המותגים האיכותיים ונקודות החוזק של כל מוצר ושירות.

כעת חשוב לחדד את תכונות המותג, יתרונותיו והבידול שלו. לשים בחזית את נקודות החוזק של המוצרים והחברה, להדגיש בפרסומים וכן לצוות המכירות הבידול שלנו ולהזכיר לכולם למה אנחנו והמוצרים שלנו טובים יותר.
 

לעדכן את תקציב הפרסום - כיצד?

בעיות הנזילות והירידה באפקטיביות של פעילויות הפרסום גררו ארגונים רבים לקיצוץ משמעותי בתקציבי הפרסום במדיות השונות ולהעדיף להשקיע את התקציב הנותר בקידום מכירות אגרסיבי ופעילויות פרסום של מבצעים. זה הזמן להחזיר לתקציב הפרסום את פעילויות ה"סופט סייל", שמטרתן לבנות ולשקם את התדמית מתוך ראייה עסקית ושיווקית ארוכת טווח יותר. מכיוון שיעדי המכירות של החברה צפויים להיות גבוהים יותר, יש לעדכן את תקציב השיווק והפרסום בהתאם, על מנת שיוכל לתמוך בהם ולאפשר את השגת היעדים.

לרענן את הסל בשירותי ומוצרי פרמיום

בשלב זה של התעוררות צרכנים וצמיחה, חשוב להתחיל להחזיר למוצרים המובילים את כבודם. לא לפחד לשים ב"חלון הראווה" של החברה את שירותי הפרמיום והמוצרים היוקרתיים יותר. גם אם סביר שלא מייד יהפכו למוצרים ה"מכירים" ביותר בסל, תרומתם לשיפור התדמית ושימת דגש על היתרונות והתועלות של המותגים והחברה, גדולה מאד.

יחד עם זאת, אסור לשכוח! שהלקוחות שלנו לא ביום אחד יהפכו מצרכני דילים לצרכני תועלות ומוצרי ערך מוסף. על כן חשוב להמשיך ולהציע ליין מגוון המציע גם חלופות זולות ומוצרי בייסיק. במקביל לזאת, זה בהחלט הזמן לתדרך את צוות המכירות לבצע שדרוגים ולפתח את הלקוחות שנכנסו במוצרים בסיסיים ומוזלים יותר.

הרחבה של מערך ההפצה

כדי להגיע ליעדי מכירות גבוהים יותר, לא מספיק להיות יותר אופטימיים, צריך גם לפתח את מערך נקודות המכירה, לעבות ולחזק את צוות המכירות. בתקופת המיתון חברות רבות קיצצו בכח אדם יקר זה, וצמצמו את היקף ההפצה והפעילות המכירתית מתוך אילוצים. כעת, שאנו מאמינים שתגובות השוק לפעילויות השיווק והמכירה ישפרו זה הזמן לחזק את נושא המכירות וההפצה בחברה.
מצד שני, כפי שציינו, הצמיחה והגידול במכירות אינם צפויים להיות מיידיים וקיצוניים. על כן, חשוב לבנות יעדים אופטימיים אך ריאלים ולהתאים את המשאבים המוקצים להשגתם לאותה רמה צפויה של מכירות מבלי להגזים ולקחת סיכונים מיותרים בגיוס כ"א, פיתוח תשתית או עיבוי מלאים.

ובשורה התחתונה.
תכנית השיווק והמכירות של 2010 חשובה מאד לצמיחתו של הארגון, לא פחות מהשינויים וההתאמות שביצעו כולם בשנה החולפת כדי להתמודד עם ירידת הביקושים. חשוב להכין את הארגון לצמיחה בהקיפי הפעילויות ולהקצות את המשאבים הנדרשים לכך. אך במקביל, להתבסס על יעדים ריאליים וזהירים הנגזרים מצמיחה חיובית אך מתונה בביצוע השקעות ולקיחת סיכונים שיווקיים ועסקיים.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת.

 
ענבל אלוני אופיר הינה יועצת לשיווק ואסטרטגיה.

למאמרים ופרטים נוספים www.goodmarketing.co.il
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים