מאמרים לעסקים >> עבודה מהבית >> עבודה מהבית, האם כל אחד יכול ?!
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> עבודה מהבית

עבודה מהבית, האם כל אחד יכול ?!

מאת איציק וילק - 2010-01-17
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
ניהול עסקים >> עסקים בחו"ל - חיים ומוות ביד הלשון
טיפ מומלץ
אתר אינטרנט עסקי >> התוכן הוא המלך, התוכן הוא עצם העיניין

הפעלת עסק מהבית הפרטי אינה דבר חדש, זה יכול להיות רופא בכיר שמקבל אחרי הצהריים בקליניקה בתוך ביתו או מתקן טלויזיות שפתח מעבדה במחסן.
העסקים הביתיים הקלאסיים הם אותם עסקים ומקצועות שדורשים בסך הכל מחשב וקו טלפון כמו יועצים למיניהם, מנהלי חשבונות וכיוצ"ב.

אמנם כפי שציינתי זהו אינו דבר חדש שאנשים עובדים מהבית, אך כמה התפתחויות של השנים האחרונות הפכו את זה לקל ופשוט ולכן נפוץ הרבה יותר.
ההתפתחויות היו בכמה תחומים:

 • מחשוב ומיכון משרדי - כיום ניתן  לרכוש בעלויות סבירות מחשב (כולל מחשב נייד), פקס, מדפסת, מכונת צילום וכיוצ"ב.
 • תקשורת - ניתן לקבל תוך ימים קוי טלפון, קישור אינטרנט מהיר וכמובן טלפון נייד שמאפשר להשאר בקשר מכל מקום.
 • אתרי אינטרנט - ניתן להקים במהירות רבה יחסית אתרי אינטרנט בכלל ואתרי מסחר בפרט המאפשרים למכור מוצרים ושרותים ללא צורך בחנות או משרד פיזי.
 • בתי קפה עם אינטרנט אלחוטי - מציעים מקומות מפגש נוחים ומכובדים למי שלא מתאים לו להזמין לקוחות למשרד הביתי.

אם פעם ציפינו כלקוחות מנותני השרות שלנו שיהיו בעלי משרדים במרכזי הערים, הרי שכיום הציבור לומד דווקא להעריך את אותם עסקים העובדים מהבית וכך מקטינים את העלויות ודרכם את מחירי השרות.

במאמר זה נתרכז בסדרה של טיפים שיעזרו למי שמעוניין לפתוח עסק מהבית או שכבר פתח אחד ואולי ימצא כאן מידע שיעזור לו.

עברו למוד "עבודה"

יש מן הנוחות בלשבת כל היום בפיג'מה ונעלי הבית, לחלקנו גם לא תיהיה בעיה לעבוד כך ביעילות. אך הדבר לא מתאים לרבים ואני ממליץ דווקא לקום להתקלח ולהתלבש, בדיוק כפי שהייתם עושים אם הייתם יוצאים לעבודה מחוץ לבית.

עצם זה שתיהיו לבושים בצורה מסודרת זה יתן לכם את ההרגשה והאווירה שאתם באמת במשרד וצריכים להתחיל לעבוד.
זה נשמע לרגע עניין חיצוני בלבד, אך זה עוזר לעשות את המעבר הזה בראש של "אני קמתי היום לעבוד", מעבר שלעיתים הוא קשה לעובדים מהבית.

הגדירו את מקום "המשרד" בתוך הבית

עם התפתחות המחשבים הניידים והרשת האלחוטית, ניתן בעצם לעבוד מכל מקום בבית ואף במיטה, בישיבה במטבח תוך שאנו מאכילים את בננו הקטן או בסלון מול הטלויזיה.
אך עדיף להגדיר מקום מסודר וקבוע, אם מתאפשר אז עדיף שזה יהיה חדר סגור.

הכניסה לאזור "העבודה" תתן לכם את ההרגשה שהנה הגעתם למשרד.

הדבר גם יקל לקבוע לבני הבית גבולות והם ידעו שכאשר אתם "במשרד" (אותו אזור שנקבע לעבודה) אין להפריע לכם.

הגדירו לכם זמנים לסיום משימות

בבית, לעיתים יום עבודה מרגיש כאילו יש לכם את כל הזמן שבעולם. חשוב לקבוע לעצמכם משימות ספציפיות ולעמוד בהן. אל תדליקו טלויזיה "רק לפרק אחד" מהסדרה האהובה. נסו לא לדחות משימות וכך ליצור לעצמכם לחץ מיותר.

את קביעת המטלות כדאי לעשות בכתב ו/או במסמך במחשב, כי מה שכתבתם זו מחוייבות גדולה יותר מאשר אם רק חשבתם על כך.

מזון ושתיה

במקום עבודה מסודר ישנה שעת ארוחת צהריים ומידי פעם גם מגיע חבר שמושך אתכם לפינת הקפה לשתות ולהתרענן. אך בעבודה לבד בבית אתם יכולים למצוא את עצמכם יושבים ברצף שעות ושוכחים לאכול ולשתות.

חשוב לזכור כי הפסקות לשתיה ובטח לארוחות הן חשובות לשמירה על הגוף והנפש והן אלו שיאפשרו לנו להמשיך לעבוד ביעילות.
יש לשים לב גם לתופעה בכיוון השני שיכולה לגרום לקום ולנשנש לעיתים קרובות מידי וליצור גם בעיות בריאותיות בנוסף לבזבוז הזמן.

שעות עבודה מסודרות

חשוב לקבוע לעצמנו שעות עבודה מסודרות, דבר זה יתן לנו את המסגרת הכללית. חשוב לא למצוא את עצמנו כל יום ממשיכים לעבוד עמוק לתוך השעות הקטנות של הלילה. הדבר יוצר תשישות לאורך זמן ומוריד מהיעילות שלנו.

כמו כן, חשוב כעקרון לחיים טובים ובריאים לא לעבוד בסופי שבוע למעט אותם מקרים בודדים של אין ברירה ואם תחשבו על זה לרוב תכנון נכון ומוקדם ימנע את הצורך בכך.

יש נטיה טבעית לעצמאים בכלל, בלי קשר לאלו העובדים מהבית, לא להתנתק לעולם מהעסק ובכל שעה כולל סופי שבוע, חגים וחופשות, לבדוק אימיילים, פקסים, פניות שונות ואף לענות עליהן. חשוב לעשות הפרדה בין הזמן הפנוי והעבודה.

אם יש לכם הרגשה שאתם עובדים מעט מידי שעות בגלל הפרעות שונות או יותר מידי שעות, עשו לעצמכם לתקופת מה רישום ומעקב וכך תדעו במדוייק כמה אתם עובדים, ההרגשה שלנו הינה סובייקטיבית ולא תמיד נכונה.

אך לא לשכוח שעובדים בשביל לחיות ולא להפך. אפשר במידת מה גם לנצל את עצם היותנו עצמאים העובדים מהבית ואם אנו נהנים לצפות בסדרות הגמר של ה-NBA המשודרות באמצע הלילה, אז אפשר את אותו שבוע לתכנן לשעות עבודה אחרות.

מקום עבודה נוח

בעוד שבעלי משרדים בדרך כלל דואגים לעצמם לריהוט נוח ושאר הציוד המשרדי החשוב,  העובדים מהבית מוותרים על כך לעיתים ועובדים עם מה שיש.

חשוב לזכור כי ישיבה על כיסא משרדי אורטופדי ונוח, תאורה מתאימה ומקום מאוורר נכון, יעזרו לנו לתפקד טוב יותר ולהיות הרבה יותר פרודוקטיביים בעבודה.

השארו מחוברים

בימינו הטכנולוגיה קיימת והיא גם זולה יחסית. בעזרת שיחות עוקבות (מהטלפון העסקי לנייד), תאים קוליים, מסרונים, אתר אינטרנט ושאר פלאי הטכנולוגיה, ניתן להשאר מחובר ללקוחות, ספקים ושאר הקשרים העסקיים שלנו במהלך יום העבודה גם אם יצאנו מהבית לפגישות וסידורים אחרים.

זכרו שאם לקוח פוטנציאלי מתקשר ולא מוצא אתכם, יש סיכוי טוב שהוא ירכוש מהמתחרה שבמקרה כן ענה לו לטלפון.

נסו להמנע מעבודות בית

בקלות אתם יכולים למצוא את עצמכם עושים כביסה, מבשלים ושאר עבודות הבית. חשוב מאוד להמנע מכך בשעות שהגדרתם כשעות עבודה. אם אין ברירה, נסו לבצע אותן בהפסקות קצרות מתוכננות ומדודות. תזכרו כי אם הייתם עובדים מחוץ לבית הרי הייתם מגיעים לעבודות אלו רק בסוף היום.

ציוד מתאים ואיכותי

השקיעו במחשב טוב ובעיקר אמין, דאגו למערכת של גיבויים טובה, מדפסות, פקסים וכל הנדרש. הזמן שתבזבזו על טכנאים ואי יכולת לעבוד בגלל תקלות לא שווה את החסכון בציוד.

ציוד משרדי מספיק

אין צורך וזה גם לא כלכלי לשמור עודפי ציוד משרדי בבית, אך מצד שני אתם לא רוצים שבאמצע הדפסה חשובה ללקוח תגלו שאין לכם מספיק נייר.
לכן חשוב כל הזמן לשמור על רמת מלאים קטנה אך סבירה וקחו בחשבון שניתן היום להזמין באינטרנט כל ציוד משרדי שיגיע אליכם בתוך 24 עד 48 שעות.

בנוסף לציוד הסטנדרטי טוב תעשו אם גם יהיו לכם פרטים אחרים שמאוד עוזרים בהתנהלות וחוסכים זמן, הינה כמה מהם:

 • מעטפות אל-תור של הבנק, בכדי להפקיד המחאות ללא צורך בעמידה בתור.
 • בולים, טפסי דואר רשום ושאר טפסים וציוד מהדואר שיחסכו מכם את ההגעה הפיזית והזמן המבוזבז בסניף.

שמרו על עלויות הדפסה נמוכות

בעסקים רבים עושים שימוש רב בהדפסות לצרכים שונים כגון העדפה לקריאת מסמכים בהדפסה ולא על המסך. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להוריד עלויות:

 • בחרו מדפסת נכונה המתאימה לכמות ההדפסות. מדפסת לייזר יקרה יותר ברכישה אך זולה בהרבה בעלות לדף מודפס ממדפסות דיו.
 • רכישת מסך איכותי וגדול יכול לאפשר קריאה ישירה מהמחשב במקום הדפסה.
 • לא כל מסמך חייבים לשמור כעותק מודפס, חשבו פעמיים לפני הדפסה, זה גם יחסוך לכם מקום לאחסון כל אותם הדפסות.
 • להדפסת טיוטות אפשר לרכוש נייר ממוחזר באיכות נמוכה וגם לשוב ולעשות שימוש בנייר בצידו השני.

אל תשארו מנותקים ובודדים

מי שעובד מהבית יכול בקלות למצוא את עצמו ימים שלמים לבד ללא מגע עם אנשים אחרים. חשוב מידי פעם לצאת ולפגוש את הלקוחות והספקים ושאר קשרים עסקיים.
אפשר גם מידי פעם לקחת את המחשב הנייד ולעבוד חצי יום בבית קפה.

אם זה לא מסתדר לכם בבית חפשו פתרון אחר

בסופו של דבר, ישנם אנשים שלא מצליחים להסתדר עם עבודה מהבית. זה יכול להיות שאין מקום נוח, שהמשפחה מפריעה או כל סיבה אחרת.
אם אתם רואים לאורך זמן שזה פוגע בעסקים אז חייבים לצאת.

נכון שזה יכול להיות מפחיד, כי החזקת משרד זה עסק יקר, הוא דורש התחייבות לתקופות ארוכות ואף דורש התעסקות בכל מיני סידורים, אך עם קצת מחשבה מחוץ לקופסה ורצון אפשר למצוא פתרונות סבירים כלכלית ונוחים.

הנה כמה אפשרויות:

 • שכירות משנה - ניתן לשכור משרד בתוך משרד של עסק אחר שיש לו חדרים פנויים. בדרך כלל מחיר השכירות יהיה נמוך יותר ולא בהכרח יחייבו אתכם לזמן ארוך.
  בנוסף תוכלו לעיתים לקבל את תשתית התקשורת והטלפוניה, חיבור לאינטרנט ואולי אף שרותי מזכירות בתשלום חודשי.
   
 • מיקום זול - אם אינכם מקבלים קהל במשרד, כי אז ניתן לשכור משרד באזורי תעשיה, מחוץ לערים וכיוצ"ב.
   
 • חדר בבית - ישנם לא מעט בתי קרקע בעלי חדר או יחידת דיור עם כניסה נפרדת. בעלי בתים אלו משכירים אותם.
  תמצאו אפשרויות כאלו במושבים בעיקר.

סיכום עבודה מהבית

לעבוד מהבית זה יכול להיות דבר נהדר, לחסוך עלויות וזמן מיותר בפקקים, אך הדבר אינו טריויאלי כלל ודורש לפחות בתחילת הדרך הרבה כח רצון ומשמעת עצמית גבוהה.

 

איציק וילק

בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים.

סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי
RDVC - ייעוץ השקעות פרטי

עוסק במתן ייעוץ עסקי למיזמים ולהקמתם של עסקים חדשים.

יוזם ומנהל את אתר BonimAsakim.com

איציק וילק | מנהל אתר בונים עסקים | אתר עסקים קטנים ובינוניים של ישראל
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים