מאמרים לעסקים >> שיווק ופרסום >> כיצד תכנון מוקדם עוזר לחומרים השיווקיים שלכם למכור יוצר?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> שיווק ופרסום

כיצד תכנון מוקדם עוזר לחומרים השיווקיים שלכם למכור יוצר?

מאת גליה שכטר - 2011-07-22
| פניה לכותב | אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
שיווק ופרסום >> איך בונים תכנית עבודה שנתית לפעילויות השיווק
טיפ מומלץ
AdWords >> שימוש מושכל בתכונת ההמרות יכול לחסוך לכם כסף רב

תוכן שיווקי כאמצעי להעברת המסרים השיווקיים שלכם

יצירת תוכן שיווקי, הפקתו והפצתו, היא אחת מהדרכים העומדת לרשותכם לתקשר עם קהלי היעד (הלקוחות הפוטנציאליים) של השירותים והמוצרים שלכם.

את התוכן השיווקי אתם יכולים להכין בכל פורמט שנראה לכם (מאמר, פוסט לבלוג, סטטוס לדף העסקי, פלייר שיווקי, ניוזלטר, מוצר תוכן דיגיטאלי, סרטון וידאו, קובץ שמע אודיו ועוד...). ולהפיצו בכל ערוץ שיווקי שרלוונטי עבורכם (בתוך רשת האינטרנט ומחוצה לה).

למרות החשיבות הרבה הקיימת בשימוש בתוכן שיווקי לחשיפת המוצרים והשירותים של העסק וליצירת מערכת יחסים עם קהלי השונים, אני שוב ושוב מופתעת כשאני נתקלת בתכנים שיווקיים שניכר שנוצרו ללא שום תכנון או חשיבה מוקדמת.

עובדה זו באה לידי ביטוי באופנים רבים: העדרו של קונספט רעיוני ברור, הימנעות מהתמקדות וניסיון להכניס לתוכן השיווקי הבודד "כמה שיותר" מוצרים ושירותים, הימנעות מפילוח קהל יעד - פונים באותו התוכן ל"כולם" ובאותה הצורה, על אף שברור שמדובר בקהלי יעד שונים, חסרים פרטי מידע חשובים, ישנה סתירה בין התוכן השיווקי לזהות השיווקית של הגורם העומד מאחורי יצירת התוכן (מבחינה טקסטואלית ו/או ויזואלית-עיצובית).

התוצאה היא, בזבוז יתר של משאבים על יצירת תוכן שיווקי ש"לא עושה את העבודה", ואולי אפילו פוגע בעסק מבחינה תדמיתית, יוצר בלבול ואי-הבנה לגבי מה העסק בדיוק רוצה ומציע למעשה?

בעולם עמוס במידע הזורם בקצב מהיר ואינטנסיבי, אף אחד לא יעצור בכדי "לנתח לעומק" ולנסות להבין למה בדיוק התכוונתם או מה אתם רוצים... במילים אחרות, יש לתוכן השיווקי שלכם הזדמנות אחת "לעשות את העבודה".

אני מקווה שהטיפים הבאים יעזרו לכם להשתכנע בדבר נחיצותם של תכנון מוקדם וחשיבה מעמיקה בטרם אתם ניגשים ליצירת התוכן השיווקי שלכם.

והרי, אתם ממילא כבר משקיעים משאבים בהפקת החומרים השיווקיים שלכם - אז מדוע שלא תעשו זאת נכון, תמנעו בזבוז משאבים מיותר, תמקסמו את השימוש בתכנים השיווקיים שאתם ממילא כותבים, ותהפכו אותם לאפקטיביים ומוצלחים הרבה יותר?

טיפים לכתיבה נכונה של התכנים השיווקיים שלכם באמצעות תכנון מוקדם

הגדירו קונספט רעיוני ברור רצוי "מדליק" וכזה שימשוך תשומת-לב ויתבלט מול תכנים שיווקיים רבים אחרים שהלקוח הפוטנציאלי שלכם חשוף אליהם בכל רגע נתון.

כלומר הימנעו "משפיכת" מידע סתמי אודותיכם ואודות המוצר או השירות שאתם מציעים, אלא, חשבו על "מסגרת" או "מבנה רעיוני" שיאגד את המידע ויציג אותו בצורה אטרקטיבית יותר.

דוגמאות להמחשה

שם הגורם המפרסם: החנות למשמעות (פלייר שיווקי)

"מחפשים משמעות בקניה?
המשמעות היא אווירה מיוחדת בחנות קסומה.
המשמעות היא מוצר שלא תמצאו במקום אחר.
המשמעות היא ליהנות מחוויית קניה ייחודית.
המשמעות היא לבוא... לראות... לחוות..."

הפלייר מציג את החנות המשמשת כמרכז להכשרה מקצועית בתחום המסחר והמכירות עבור צעירים עם נכויות פיזיות ו/או חושיות. מספר מעט על תהליך ההכשרה, על המוצרים הייחודיים והמשמעות של קנייתם דווקא בחנות זו.

שם הגורם המפרסם: כריתי (גלויה פרסומית)

"חוויות מרגשות כמו הריון, לידה והנקה ממלאות אותך אנרגיות עצומות גורמות לך לחפש איזון ומנוחה שיעניקו תמיכה לגוף העובר שינויים רבים. כריתי שנולדה לתמוך ולעטוף אותך באהבה, מתאימה את עצמה לגופך".

הגלויה משמשת מעין קטלוג תמונות המציג מגוון אפשרויות לשימוש במוצר למשתמשים שונים: אישה בהריון, אישה עם תינוקה, והתינוק לבדו נראה כשהוא משתמש בכרית והיא עוטפת אותו.

שם הגורם המפרסם:  עדי שם טוב - סטודיו לעיצוב גרפי ואיור

"דברים שצריך לעשות השנה, לקחת זמן לעצמי, לצאת לחופשה, להתרגש מהדברים הקטנים, להתגבר על פחד ישן, להתעדכן בחדשות, להשקיע בתחביב, למצוא אהבה חדשה...".

במקום כרטיס שנה טובה "סטנדרטי", הסטודיו מציע סדרת גלויות "שנה טובה", תחת הכיתוב "דברים שצריך לעשות השנה". הגלויות מאוירות באיורים מקסימים ושובי לב, ובכל גלויה מופיע דבר אחד ש"צריך לעשות".

שם הגורם המפרסם: קרן מזור - מזור לנשמה (פלייר שיווקי)

"כובע הקסמים של קרן, הצגות NLP - תיאטרון מופלא וערכי לילדים.

באמצעות הצגות מצחיקות ומרתקות, תוך כדי משחק יצירה ושימוש בדמיון, נחשף הילד לכלים מעשיים לדרכי התנהגות מגוונות מול מצבי החיים השונים.

הוא לומד זאת באמצעות 4 כוחות מיוחדים: הכוח לבחור, כוח הקבלה העצמית, כוח המחשבה הטובה וכוח הנתינה והחכמה...".

צבעו של הפלייר לבן והוא מעוטר באיורים קטנים וחמודים המיועדים לילדים ובסופו כתוב "לצבוע ולשמור על המקרר".

שם הגורם המפרסם: מועצת משגב (לוח שנה)

לוח השנה המופיע גם בשפה העברית וגם בשפה הערבית, מעוצב בצבעי אדמה וצמחיה, כולל תמונות טבע מרהיבות, הסבר על תכונות הריפוי ואופן השימוש בצמחים טבעיים שונים. וגם ציטוטים של סיפורים ואמרות מ"בית אמא" הנוגעות בצמחים השונים.

"פעם אחת נעקצתי מעקרב. היה כואב מאוד. בכיתי מרוב כאבים. סבתא שלי יצאה החוצה לשדה וחזרה עם שורש של תרחבינה. דפקה אותו מכל הצדדים ועשתה ממנו תה. אני בוכה ושותה. תוך עשר דקות כל הכאבים נעלמו...".

כתבו תמיד את התוכן השיווקי מנקודת מבטו של הלקוח / קורא / מאזין / גולש, שימו לב שבכל הדוגמאות שהוצגו הדגש היה על "מה הלקוח מקבל" ולא על מה "העסק נותן". זכרו שאנחנו הכי מעניינים את עצמנו... את הלקוח לא מעניין "מה אתם מציעים" (וכמה אתם נהדרים, מוכשרים ונפלאים), אלא, מעניין אותו לדעת, מה הוא ירוויח, יקבל, יפיק, ילמד וכיצד הוא ייהנה מהמוצר או השירות שלכם.

לכן, הדגישו בכל מפגש שיווקי ובוודאי בחומרים השיווקיים שלכם, את התועלות והיתרונות שיצמחו לצד השני אם יבחר לרכוש את המוצר או השירות שלכם.

כמובן שבכדי לעשות זאת, עליכם להכיר היטב את קהל היעד שאתם פונים אליו וללמוד עליו כמה שיותר - מה מאפיין אותו? מה הוא רוצה? מה הוא צריך? מה מניע אותו? את כל אלו עליכם לברר, עוד בטרם ניגשתם ליצירת התוכן השיווקי בפועל.

עליכם גם להבין לעומק מה בדיוק אתם מציעים? מה ייחודי בהצעה שלכם? מה התועלות והיתרונות הטמונים במוצר או בשירות שלכם מבחינת הלקוח הפוטנציאלי?

זכרו מה אתם באמת מוכרים.

אם נדמה לכם שאתם מוכרים בתוכן השיווקי את המוצר או השירות שלכם - חשבו שוב. למעשה, מה שאתם באמת מוכרים זו התשובה על השאלה "למה כדאי לי להתחיל (ולהמשיך) לקרוא את התוכן השיווקי שלכם?". כשקהל המטרה שלכם מוצף בחומרים שיווקיים, זה לא ברור מאליו שיהיה נכון להקדיש מזמנו (היקר) בכדי לקרוא את דפי אתרכם, להוריד את הספר האלקטרוני שפרסמתם, להירשם לרשימת התפוצה ועוד...

לכן, חשבו מראש כיצד להפוך את החומר השיווקי שלכם לאטרקטיבי בעיני מי שנחשף אליו ואמור לקרוא / להאזין / לצפות בו.

כללו בתוכן השיווקי סוגים שונים של מידע.

התוכן שלכם אמור לכלול סוגי מידע שונים:

  • מידע אינפורמטיבי - למשל, מהן שעות פעילותו של העסק?
  • מידע שיווקי - תוכן הכולל אלמנטים של הנעה לפעולה ומשלב מענה (ישיר ועקיף) להתנגדויות צפויות, תוך ראיית התמונה השיווקית הגדולה של העסק ופניה בצורה ייחודית לכל אחד מקהלי היעד הרלוונטיים.
  • מידע מקצועי - למשל "מהי שיטת פלדנקרייז?", "כיצד תזהו שילדכם סובל  מקוצר ראייה?" ועוד...

תכננו מראש את האופן בו תשלבו בתוכן שלכם את סודי המידע השונים, וודאו שאתם נותנים את כל המידע הנחוץ בכדי שמי שנחשף לתוכן השיווקי שלכם יוכל לבצע את הפעולה שאתם מעוניינים שיעשה.

הניעו לפעולה בחוכמה...

מתוך הסעיפים הקודמים עולה, שבניגוד לשיווק "הישן" והחד-צדדי (שיווק בדחיפה), "השיווק החדש" (שיווק במשיכה) מטרתו לייצר מערכת יחסים ואינטראקציה של הלקוחות עימכם. לכן, הגדירו מטרה ברורה לתוכן השיווקי שאתם מייצרים וחשבו "מה אמור לעשות מי שנחשף לתוכן הזה?" האם עליו להתקשר? לשלוח מייל? לבקר באתר? לעשות לייק בדף הפייסבוק שלכם? תנו לו סיבה טובה לעשות זאת בכדי שלא ישכח את התוכן השיווקי שלכם, שנייה אחרי שסיים לעיין, להאזין, או לצפות בו.

חשבו מהי האווירה והסגנון הכללי שיאפיינו את התוכן השיווקי?

האווירה והסגנון תלויים במטרה התוכן השיווקי, קהל היעד אליו הוא מכוון, בקונספט השיווקי שהגדרתם, במוצר / שירות שאתם רוצים לפרסם. ועליהם לבוא לידי ביטוי בצורת הניסוח של הטקסט ובאופן עיצוב התוכן השיווקי.

אני מאמינה שקיבלתם כאן חומר רב למחשבה, ואם תפעלו על-פי הטיפים החשובים שהוצגו במאמר זה, תגדילו את הסיכויים של התוכן השיווקי שלכם למשוך תשומת-לב, לעורר עניין, להתבלט מול חומרים שיווקיים אחרים ולהניע את מי שנחשף לתוכן שלכם לפעולה.

 

גליה שכטר - מנהלת שיווק

כותבת המדריך המעשי "כיצד תעשו מהפך שיווקי בעסק - צעד אחרי צעד".

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2017 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים