מאמרים לעסקים >> ניהול עסקים >> האם עסקים קטנים בישראל פוחדים מטכנולוגיה ?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> ניהול עסקים

האם עסקים קטנים בישראל פוחדים מטכנולוגיה ?

מאת קרן בראון צמיר - 2012-08-19
| אתר הכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
ניהול עסקים >> מהו תפקידו של מנכ"ל בחברה קטנה ובינונית?
טיפ מומלץ
תוכנית עסקית >> הגדירו טווח זמן מתאים לתוכנית עסקית מפורטת

עסקים קטנים ובינוניים בישראל עומדים בפני שוק עם כללי משחק חדשים. מצד אחד הכלכלה המקרטעת מייצרת אי וודאות, אשר הופכת לקוחות עסקיים לרגישים למחיר ולרכישת מוצרים חדשים. כחלק מכך, חברות גדולות מחפשות דרכים חדשות להתרחב במהירות והן מוצאות זאת בכניסה לשווקים קטנים יותר, בהם לא פעלו בעבר ? על חשבון העסקים הקטנים.

מהצד השני אנו רואים שינוי מהותי בדרך בה לקוחות חושבים וקונים. הלקוחות הפכו ל"חכמים יותר" ותובעניים יותר.

זמינות. אנו חיים בעולם בו המידע הפך לזמין בקצה האצבעות. אין כמעט תהליך רכישה משמעותי שלא כולל בתוכו השוואה בין מוצרים באינטרנט, חיפוש המלצות או מדריכי קניה, ובדיקה עם חברים ברשתות חברתיות. כתוצאה מכך היכולת לבדל מוצרים קשה יותר ודורשת השקעה גדולה יותר. יתרונות מסורתיים כמו מיקום גיאוגרפי איכותי הולכים ונמחקים. לכן עסקים רבים מוצאים עצמם נגררים לאסטרטגיה (לרוב חסרת סיכוי בטווח הארוך) של בידול באמצעות מחיר.

מהירות. הכל מהיר יותר. אמא שלי מספרת לי על כך שחיכתה 7 שנים לקבל קו בזק, והיום הבן שלי רוכש סמארטפון ב- 7 שעות. היום הכל מהיר, לאנשים אין זמן. מספיק להסתכל על הדרך בה בעבר היינו רוכשים חופשות. תהליך הרכישה כלל נסיעה לסוכן, עיון בקטלוגים, התייעצויות - הרכישה הייתה ממש שלב מוקדם של החופשה. היום אנו מדברים על תהליך מהיר שמתחיל בכניסה לאינטרנט ונגמר שם.

גרופון היא ביטוי מדויק לדברים. מה סוד ההצלחה של האתר? הוא הרי מוכר קופונים - מוצר וירטואלי לחלוטין. אך הוא עונה על הצורך של הלקוחות לרכישה בקצב חיים מהיר. הוא עונה גם על צורך פסיכולוגי חדש על פיו פעמים רבות הרכישה יותר חשובה מהמוצר או מהשירות עצמו.

חוויית הקניה מתעצמת. במקביל הקניות בעולם הפיזי לא נעלמות, אך הציפיות של הלקוחות מהן משתנות. הם מצפים לחוויה, כי כעת הם משווים את תהליך הקניה לזה שמתאפשר להם באינטרנט. אנו רואים את הקניה החווייתית בתופעת החזרה לשווקים, אנו רואים את חברות האינטרנט ה"מסורתיות" גוגל ואמזון מקימות חנויות פיזיות כדי לקדם את פעילותן, ואנו רואים "בוטיקים" שמציגים חוויית צבע ועיצוב אחרת.

בתוך כל אלה עסקים קטנים צריכים למצוא את היתרון האסטרטגי שלהם. על פניו לעסקים קטנים אמורים להיות כל היתרונות מול שינויים כאלה, כתוצאה מיכולת תגובה מהירה, יכולת מיקוד, קשר אישי חזק עם הלקוחות, ועוד.

הטכנולוגיה כגורם מוביל

הטכנולוגיה מספקת את המענה לשינויים האלה בשוק, והיא זאת שיכולה להוביל עסקים קטנים להתמודד איתם בהצלחה. הטכנולוגיה מאפשרת עבודה מהירה יותר שתשתלב באורח החיים המהיר, היא מאפשרת לתת שירות מדויק יותר ויעיל יותר, והיא גם מאפשרת חוויות רכישה מסוג חדש שהלקוחות עדיין לא מכירים.

אך כאשר אנחנו בפלאקארד בוחנים את הדברים מנקודת הראות שלנו בשוק הסליקה, בו אנחנו פועלים כגורם מקשר בין החברות הגדולות, הקטנות, לקוחות הקצה וחברות הפיתוח, אנו רואים תמונת מצב מדאיגה.

השימוש בכרטיסי אשראי הוא מדד מצוין לאימוץ טכנולוגי. רק בשנים האחרונות אנו רואים שינוי כי עסקים קטנים מאמצים את אמצעי התשלום שהלקוחות מצידם מאז ומתמיד העדיפו. גם לירידת העמלות תפקיד חשוב בכך, וכל הפעילות נתמכת גם על ידי הממשלה. זאת בהשוואה לאימוץ מהיר בהרבה בעולם.

את אותו תהליך של אימוץ איטי של כרטיסי אשראי על ידי עסקים קטנים, אנו רואים כיום בתחום המסחר האלקטרוני. בסקר אחרון שקיימה גוגל, רק 2% מהעסקים הקטנים מחזיקים באפשרות לסלוק באתר האינטרנט שלהם. זאת בניגוד גמור לעובדה שלמעלה מחמישים אחוז מחזיקים באתר אינטרנט, ומשקיעים בממוצע 24% מהתקציב שלהם באינטרנט. המחקר של גוגל משווה זאת לנתון של 20% באירופה.

אתר מכירות באינטרנט הוא חלק מהמענה שהיו צריכים להציג עסקים קטנים בשוק המשתנה שדיברנו עליו. אנו רואים עסקים שמביאים את הלקוח לאתר, אבל ברגע האמת מחכים שהוא ירים טלפון כדי לרכוש מוצר, במקום "לתפוס את הרגע" ואת הלקוח באמצעות רכישה באתר.

כמו מגמות טכנולוגיות רבות, גם הרכישה באינטרנט מגיעה אלינו באיחוד של מספר שנים, ובימים אלה חלון ההזדמנויות של העסקים הקטנים הולך ונסגר. באירופה כבר שנים שנשים רבות מעדיפות לרכוש ביגוד ב- H&M דרך האינטרנט במקום להידחס בתא הלבשה ולהתמודד עם מוכרות נדבקות. בארץ, השינוי מתחיל עם בר רפאלי שפרצה את הדרך עם השקת אתר מכירות הלבשה תחתונה. אם הייתם שואלים לפני מספר חודשים מנהלים ברשתות אופנה בישראל האם הם מתכננים להקים אתרי מכירות באינטרנט, הייתם מקבלים תשובה שלילית, היום אני בטוחה שכולם עובדים על כך. אנו גם רואים את המהפיכה שהיינו שותפים לה בענף התיירות, כשהיום כל המלונות מציעים הזמנה ישירה באתר שלהם.

אנו גם רואים את הדוגמה המצויינת של דומינוס פיצה, שכאשר מנהלים ממוקדים בנושא המכירות באינטרנט הוא מפיק תוצאות מרהיבות. לפי עדות הבעלים, 50% מההזמנות נעשות באתר האינטרנט, והלקוחות המקוונים הם נאמנים יותר ורוכשים יותר. יש כאן הזמדנות גדולה לעוד פיצריות, אך צריך לאמץ לשם כך את הטכנולוגיה.

הדברים משתנים במהירות ככל שהדור הצעיר נכנס למעגל הרוכשים. לצעירים שגודלים עם סמארטפון ביד אין עכבות ביחס לרכישה מקוונת. הם רוכשים הכל בלחיצת כפתור, אפליקציות, מוזיקה ומוצרים.

אני רוצה לקרוא לעסקים הקטנים והבינוניים לאמץ את הטכנולוגיה כדי להשיג את היתרון שלהם מול העסקים הגדולים. להשתמש באתר אינטרנט כדי לשבור מגבלות גיאוגרפיות ולהשיג נראות בכל מקום ובכל זמן, ולאחר מכן לתפוס את הלקוח במקום.

הטכנולוגיה היא לא רק באינטרנט. קוד ה- QR מאפשר כיום למכור בכל מקום ולתפוס את הלקוחות מחוץ למקומות המסורתיים לרכישה. את הדוגמה המאלפת לכך ראינו בפעילות של רשת טסקו בדרום קוריאה. במדינה הזו בה אנשים חיים בקצב מהיר כמו בישראל, אם לא יותר מכך, הרשת הצליחה לפרוץ את השוק המקומי כשפרסה תמונות של מדפי מוצרים בתחנות הרכבת, ואפשרה לממתינים לרכבת לבצע הזמנה באמצעות כיוון הסמארטפון אל תמונות המוצרים. לאחרונה אנו גם רואים פיתוחים מרשימים בתחום המציאות הרבודה, שמאפשרת לחוש מוצרים גם מחוץ לחנות, ויש עוד עשרות טכנולוגיות שעומדות בתור.

כחברה שתמיד מחפשת את היתרון הטכנולוגי הבא, אנו יודעים שלא תמיד קל לזהות את הטכנולוגיה המצליחה, אך אנו יודעים שבכל פעם שעשינו את הבחירה הזאת והלכנו עם הטכנולוגיה זכינו ליתרון אסטרטגי לטווח הארוך. נשמח לראות עסקים קטנים מנצלים הזדמנויות טכנולוגיות, ופורצים קדימה במהירות.

המאמר מבוסס על הרצאה של קרן בראון צמיר, מנכ"לית פלקארד - ספקית פתרונות סליקת אשראי לעסקים קטנים, בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים.

 

קרן בראון צמיר, מנכ"לית פלקארד - ספקית פתרונות סליקת אשראי לעסקים קטנים, לאתרי אינטרנט וארגונים גדולים.

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים