מאמרים לעסקים >> ניהול עסקים >> מהפסד להצלחה-כשמספרים וגישה משתפים פעולה
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

עסקים קטנים בישראל
תפריט ראשי בונים עסקיםתפריט ראשי
ייעוץ עסקי
אינדקס עסקי

Totus Graphics
www.totus.co.il

אינטרנט » עיצוב אתרים
תוכנית עסקית
בניית אתרים
מאמרים עסקים קטנים תפריט משני
טיפים עסקים קטנים
 
ייעוץ עסקים קטנים
תוכנות עסקים קטנים תכנים חדשים
תמיכה עסקית
בונים עסקים
ייעוץ פיננסי פתגמים ואמרות
פתגמים
מאמרים >> ניהול עסקים

מהפסד להצלחה-כשמספרים וגישה משתפים פעולה

מאת ארזית נחום - 2013-11-15
| פניה לכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
ניהול עסקים >> היכן לפתוח חברה זרה?
טיפ מומלץ
ניהול עסקים >> חסכון במדפסות הזקרת דיו צבעוניות

"אני מכניס הרבה כסף - אבל אני רק שוקע בחובות"

זהו משפט שאנו שומעים שוב ושוב מבעלי עסקים קטנים ובינוניים. אנשים שמשקיעים את כל הנשמה בעסק ובסופו של דבר צריכים לקחת הלוואה מהבנק כדי לשלם את החשבונות.
הם יודעים שנכנס הרבה כסף, הם יודעים שיש להם הרבה לקוחות ועדיין, הכסף נעלם!!!

לפעמים הם גם יגידו, "זה רק זמני, אני צריך רק עוד הלוואה אחת ואז הכל ישתפר" וחודשיים אחרי הם מגלים שהם שוב צריכים הלוואה אבל בשלב הזה הבנק כבר לא משתף פעולה, כל היום יש טלפונים מספקים שדורשים תשלום, יש תחושה של לחץ וחרדה ואז גם המכירות מתחילות להיפגע... כך מתחילה ההתדרדרות האיטית ולפעמים המהירה לסגירת העסק ולעיתים גם לפשיטת רגל.

איך זה קורה???

אם אתה בעל עסק קטן בישראל, אתה בוודאי עובר את מה שרוב בעלי העסקים עוברים... אתה רץ כל היום, מנסה לסגור עסקאות, לטפל במלאי, בייצור, בשיווק, בעובדים ונתקל בשפע בעיות ואתגרים מדי יום ולכן לשבת ולעשות דוחות ולעבור על מספרים נראה כמו בזבוז זמן... הרי הכנת דוחות לא תביא לקוחות חדשים, נכון? בשביל מה יש לי רואה חשבון? וכך עובר חודש ועוד חודש ואין לך באמת מושג מה קורה לך בפיננסים... אבל, אתה יודע שאין לך מספיק כסף...

אז איפה מתחילים?

בואו נתחיל בכמה שאלות:, האם אתה יודע כמה אתה מרוויח? האם אתה באמת יודע לחשב את זה? לקחת בחשבון את הדלק? את השכר דירה? את הזמן של הפקידה? את הזמן שלך? האם אתה יודע מהם ההוצאות שלך? האם אתה יודע כמה אתה מוציא בחודש על מלאי? כמה אתה מוציא על ריביות ועמלות בנק?

האם אתה יודע לקרוא את המאזן שלך? את דו"ח הרווח והפסד? האם אתה מנהל את תזרים המזומנים שלך? האם אתה יודע כמה אתה צריך להכניס מדי חודש כדי לא להפסיד כסף?

איך לדעת את המספרים יכול לעזור לי לשפר רווחיות?

רוב בעלי העסקים חושבים שאם יגדילו את המחזור, הרווחיות תגדל, אבל זו אחת הטעויות העסקיות הגדולות ביותר! לרווחיות יש 2 צדדים: כמובן שהגדלת הכנסות, אך במקביל ולא פחות חשוב, ניהול והפחתת ההוצאות. ניתן להפוך עסק מפסיד לעסק מצליח גם ללא הגדלת הכנסות (אם כי כדאי לעשות גם וגם...)

לאחרונה יעצתי לתכשיטנים שעוסקים בשיבוצי יהלומים מאוד איכותיים. הם הסבירו לי איך אופן שיבוץ האבן בתכשיט משפיע על האיכות של התכשיט, היוקרה שלו, המחיר שלו והיופי שלו. עד לאותו רגע לא חשבתי כלל שלשיבוץ עצמו שנתפס בעיני כטכני מאוד יש השפעה כל כך גדולה על התוצאה הסופית. מסתבר שבתכשיטים, בדיוק כמו בניהול פיננסי, ההצלחה נמצאת בפרטים הקטנים.

אספתי עבורך כמה דוגמאות לחשיבות של הכרת המספרים

דוגמה 1: כמה לדעתך אתה מוציא על מלאי מדי שנה? תעשה חישוב מהיר בראש.... עכשיו, תדמיין לעצמך שאתה מנהל אותו בצורה מאוד מדויקת, כלומר, יודע בדיוק מה נמכר יותר ומה פחות וקונה בהתאם... נכון שאז תצטרכו להחזיק קצת פחות מלאי? עכשיו, תדמיין שבדקת את ימי האשראי שאתה מקבל מכל הספקים ומצאת שיש ספקים שנותנים לך פחות ימי אשראי מאחרים, ניהלת איתם משא ומתן וקיבלת עוד 30 ימי אשראי. בין תוספת ימי האשראי שקיבלת והפחתת המלאי, אתה מצליח להפחית את המינוס בבנק ומשלם פחות ריבית. כמה כסף לדעתך 2 הפעולות האלה בלבד יכולות לחסוך לך?

דוגמה 2 - מה המוצר הנמכר ביותר שלך? כמה אתה מרוויח עליו? האם אתה בטוח שזה הרווח? האם לקחת בחשבון את כל העלויות העסקיות? את השכר דירה? את החשמל? את המתנה לעובדים לחג? האם לאחר שחישבת את העלות המדויקת של המוצר, האם הוא רווחי מספיק??? עכשיו בדוק באותה צורה את כל יתר המוצרים שלך, האם ייתכן שחלקם הפסדיים???

ולמי שקרא את הדוגמאות ויגיד "זה רק כסף קטן, אני לא מבין איך זה פותר לי את הבעיה" אני מקדישה את הפרק הבא...

אז מה הקשר לגישה?

לעיתים הבעיות הפיננסיות הן רק סימפטום של בעיה. בנג'מין פרנקלין אמר "שלוט בעסקיך או שהם ישלטו בך". לעיתים, אנו נותנים לסיטואציות לנהל אותנו, אנו נעים כל היום בהרגשה של חוסר ברירה, מתפשרים בכל צומת החלטה ומאבדים שליטה.

ההצלחה נמצאת בקצה השני של ההרגשה הזו. ההצלחה מגיעה כשאתה מחליט שאתה מנהל את העסק! כשאתה מחליט להפסיק לרוץ כל היום רק כדי להישאר באותה נקודה וכשאתה לוקח פיקוד ומקבל החלטות שקולות, נבונות ומתכנן 10 צעדים מראש את מעשיך. כשאתה עוסק גם בתחומים שנראים משעממים וקשים ובעיקר כשאתה מפסיק לעצום עיניים ולהתנהל מדקה לדקה. כשאתה זונח את התירוצים בנוסח "ככה זה בכל המדינה", או "בענף שלנו קשה במיוחד" או "אצלנו יש בעיה מיוחדת במינה" ומחליט שאצלך תהיה הצלחה ויהי מה ובעיקר כשאתה מבין, שיש הרבה דברים שאתה לא באמת יודע ואם אתה לא יודע איך להתמודד עם בעיה, כדאי ללמוד איך לפתור אותה במקום לעשות ניסוי וטעייה על חשבון העסק שלך.

אז אם אתה עכשיו בבעיה, בלחץ פיננסי או בהפסדים, ראשית, עצור! חשוב! למד את המספרים ותיכנס לפעולה. בכדי שתדע שאתה מטפל בבעיה בצורה נכונה הכנתי עבורך רשימת משימות שתאפשר לך לזהות בדיוק את הפעולות שעליך לעשות כדי להפוך את המצב:

  1. למד את המספרים שלך! בדוק כל סעיף וסעיף בדוחות הכספיים שלך מה ניתן לקצץ, להוזיל, לעשות מו"מ מחודש או פשוט לוותר.
  2. לאחר שטיפלת בעלויות, בדוק את הרווחיות של כל המוצרים שלך, וודא שכולם רווחיים ואם לא, תעלה מחירים או פשוט תוותר על מוצרים לא רווחיים.
  3. תכין תזרים מזומנים שנה קדימה. תרשום בדיוק כמה הכנסות והוצאות יהיו לך מדי חודש (כולל הוצאות מחיה, החזרי הלוואות ועמלות בבנק)
  4. תסכם את הפער במזומנים שיהיה לך מדי חודש והכן אופציות לשיפור התזרים: הארכת זמן התשלום לספקים, הלוואות (מומלץ בערבות מדינה)
  5. הכן תכנית עסקית להגדלת ההכנסות בעסק

בהצלחה!

 

נכתב בידי: ארזית נחום, MBA, יועצת עסקית ב"תות תקשורת ותוצאות", מומחית בהפיכת עסקים קטנים עם בעיות גדולות להצלחות גדולות עוד יותר..
טלפון: 054-7868170, מייל: Arzit.nahum@gmail.com

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים