מאמרים לעסקים >> כלכלת המשפחה >> מהי כלכלת המשפחה?
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

מאמרים >> כלכלת המשפחה

מהי כלכלת המשפחה?

מאת דניאל וילק - 2007-12-31
| פניה לכותב |


א - א   
מאמר מומלץ
קידום אתרים >> האם לקדם אתר אינטרנט לבד?
טיפ מומלץ
וורד - Word >> הדפסת אותו מכתב לרשימת נמענים שונים

המושג עצמו הינו חדש יחסית, אך הוא מתאר את הקשר הבלתי ניתן לניתוק בין המשפחה ופרנסתה - קשר מושגי עתיקי יומין בחברה האנושית.

רובנו הגדול מבינים מהי משפחה. פורמלית, המשפחה המוכרת והידוע מדורות כללה זוג אנשים, זכר ונקבה, הקושרים את חייהם יחד דרך מוסד הנישואין התקף והמקובל בסביבה החברתית שלהם, כאשר ברוב המקרים מצטרפים למשפחה זו בהמשך הדרך ילדים אשר נולדו כתוצאה מייחוד בין בני הזוג.

במאה שלנו, די הרבה דברים השתנו: משפחה היא לא בהכרח זוג (יש פוליגמיה ויש גם חד-הוריות), הזוג לא בהכרח כולל פרטים ממינים שונים (הומואים ולסביות), טקסי נישואין הם לא חובה והילדים יכולים להצטרף למשפחה גם אם הם נולדו מתרומת ביצית מתורמת זרה, תרומת זרע מתורם זר או כתוצאה מאימוץ ילד (גם אם הוא נולד במדינה רחוקה).

ההגדרה המערבית ה-"מודרנית" והרחבה יותר מגדירה משפחה כ:

"קבוצה חברתית של שני אנשים או יותר המזהים את עצמם כקשורים זה לזה - לרוב על ידי קשר דם, נישואין או אימוץ וחיים ביחד ביחסי קרבה ואף תלות הדדית".

מה שמעניין הוא, שבלי קשר להגדרת המשפחה - מושג "משק הבית" תמיד מסתתר לו שם מאחור. אל תטעו - קורת גג קבועה מעל ראשכם איננה תנאי לקיום המשפחה. תמיד היו ויהיו משפחות הגרות בדירה משלהם או בדירה אותה שכרו, אך יש גם כאלה שאין להם דבר - הם פליטיפ הנושאים את מעט מטלטליהם בדרכים ,הומלסים או קבוצות נודדות אחרות.

אך גם לאלו וגם לאלו יש משק בית: הם חייבים מינימום של "הכנסות" הדרושות לקיומם הפיזי, הן ככסף עובר לסוחר והן כמוצרי הצריכה עצמם (מים, קמח, סוכר, מלח, אורז וכדומה), ויש להם "הוצאות" - שהן הצריכה של אותם כספים ומצרכים.

כל עוד יש לפחות איזון בין ההוצאות ההכרחיות להכנסות - המשפחה תתקיים, אך ברגע שיופר איזון זה ולא יהיו די הכנסות לכיסוי ההוצאות - המשפחה בדרך אל ההתרסקות.

המושגים: "כלכלה", "ריבית", "פנסיה", "חסכון", "פיקוח" נשמעות כלקוחות מתחום העסקים - ואכן כך הוא הדבר. החידוש היחסי במושג "כלכלת משפחה" הוא בהבנה הבסיסית שמבחינה פיננסית - אין הבדל מהותי בין משפחה לעסק.

הכיצד? - מה יקרה אם ההוצאות לאורך זמן גדולות מההכנסות?

פרמטר עסק משק בית
משכורות לא מסוגל לשלם משכורות לעובדים. לא מסוגל לשלם משכורות לעובדים (עוזרת בית / מטפלת לילד)
ספקים לא מסוגל לשלם עבור החשמל, הטלפון, ספקי חומרי הגלם וכדומה. לא מסוגל לשלם למכולת (ספק מזון), לחברת חשמל וטלפון (ספקי שירותים) וכדומה.
מיסים לא מסוגל לשלם מיסים (ארנונה, מס הכנסה, מיסי ועד בית) ? גורר תביעות בבית משפט והוצאה לפועל. לא מסוגל לשלם מיסים (ארנונה, מס הכנסה, מיסי ועד בית) ? גורר תביעות בבית משפט והוצאה לפועל.
קורת גג לא מסוגל לשלם דמי שכירות בגין המשרד / שטח המפעל - בסופו של דבר העסק יפונה ממנו. לא מסוגל לשלם דמי שכירות או להחזיר תשלומי משכנתה, בסופו של דבר המשפחה תפונה ממנו.

בשום אופן אין רשימה זו ממצה - אך די בה בכדי לתת תחושה ורמז לדימיון הרב מאוד (אם לא זהות ממש) בין ההתנהלות הכלכלית של העסק לבין ההתנהלות הכלכלית של המשפחה.

 

דניאל וילק

בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים.

  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים