ופרצת...!!!

מאת: חגי שלו וטלי פייג

תאריך: 2008-09-21

"אם אתה יכול לחלום את זה, אתה יכול לעשות את זה" (וולט דיסני)

מה גורם לעסקים מסוימים להצליח יותר מאחרים?
מדוע עלה ערכה של מניית אפל בעשור האחרון פי 20 בעוד מניית מיקרוסופט נשארה בפרק זמן זה ללא שינוי?

רבות נכתב על גורמי ההצלחה בעסקים: איכות ההנהלה, חזון ואידיאולוגיה, טיפוח ההון האנושי ועוד. אנו מבקשים להאיר פן אחד של גורמי ההצלחה והוא השגת פריצת דרך.

מיקרוסופט הגיעה כבר לפני כעשרים שנה לכל מחשב בעולם. זאת היתה פריצת הדרך שלה. אך מאז ובעיקר בעשור האחרון, היא לא ביצעה פריצות דרך דומות.
אפל לעומת זאת, היתה לפני כעשור חברת-נישה שהוכתה שוק על ירך ע"י מיקרוסופט והמשך קיומה היה נתון בסכנה. או אז, חוללה החברה פריצת דרך שלימים הפכה אותה לחברת מדיה וגרמה למנייתה לנסוק עשרות מונים. ליתר דיוק, ביצעה אפל שרשרת של פריצות דרך: החל מהצגת ה-iPod  ב-2001, המשך ב-iTunes ועד ל-iPhone שתפס לאחרונה מקום של כבוד בעולם הסלולאר. חברה כזאת, שפריצות דרך הפכו אצלה לדרך חיים, היא חברה "מובילה".

מה נדרש כדי לבצע פריצת דרך ומה מבחין בינה לבין "סתם" הישג?

החשוב במרכיבי פריצת הדרך הוא התחייבות מראש לתוצאה "בלתי אפשרית" שאין יודעים איך להשיגה.

לפני שפרצה נוקיה ב-1994 עם הטלפון הנייד הדיגיטלי הראשון, הדחת מוטורולה מהבכורה בשוק הסלולאר נתפשה כבלתי אפשרית.

הצעד הראשון ביצירת פריצת דרך הוא הכרזה מראש על התוצאה. ההכרזה מביאה את תמונת העתיד הנכספת לתודעה שלנו בהווה. כבר נאמר במקורותינו: "סוף מעשה במחשבה תחילה". חישבו לרגע: אם אינכם מעזים אפילו להכריז על התוצאה, איך תצליחו לעשות כל מה שנדרש כדי לייצר אותה?
ב-1961 הכריז הנשיא קנדי ש"עד סוף העשור ננחית אדם על הירח ונשיב אותו בבטחה לכדור הארץ". הכרזה זו, שהוגשמה ב-1969, חוללה פריצת דרך עולמית, תרתי משמע.

מרכיב חיוני נוסף ביצירת פריצת דרך הוא הפנמת התפישה של הפרט כמקור להצלחת הארגון. במקורותינו נאמר: "אם אין אני לי, מי לי?". רגע, תשאלו, אבל המציאות שלי תלויה במרקם של אנשים וגורמים נוספים! האומנם הכל תלוי בי? התשובה היא כן! נסביר:

המציאות אכן מורכבת ממכלול של גורמים. אולם, בכל מצב נתון עדיין יש לנו היכולת לבחור ולהחליט מה לעשות - להרים ידיים או לעשות מעשה. גם אם איננו יכולים לשנות את העובדות, אנו יכולים לבחור את הגישה ואת ההשקפה שלנו: לראות בבעיה אתגר ולהפוך משבר להזדמנות. זוהי המשמעות של תפישת הפרט כמקור למתרחש.

נמחיש בדוגמה נוספת מחברת אפל: ב-1997, תריסר שנים לאחר שסטיבן ג'ובס פוטר מתפקיד מנכ"ל החברה, הוא חזר לכסא המנכ"ל כדי להובילה כנגד כל הסיכויים לפריצות הדרך שלה בעשור האחרון. סטיבן ג'ובס ראה בעצמו, אישית, אחראי לגורל החברה כולה, האמין ביכולותיו ורתם את כל עובדי החברה להפיכתה לחברה מובילה.

הכרזנו על פריצת הדרך והבנו שאנו המקור! מה עכשיו?? איך נתגבר על המשוכות שבדרך? זה לא סוד שהמדכא הגדול של פריצות דרך הוא הנסיבות או "הסיפורים" שאנו מספרים לעצמנו. אנו מכירים את זה מחיי היום יום: "מחר, אין לי מספיק כסף, אני צעיר/זקן מידי, זה הממשלה, הכלכלה" ועוד ועוד... תמיד יש סיבות למה לא לעשות דברים...

הדרך להתעלות מעל הנסיבות היא מחויבות חסרת פשרות להשיג את המטרה. Failure is Not an Option! התמדה בנחישות וללא לאות בהתמודדות עם כל המכשולים היא זו שתגרום לפריצת הדרך. על זה אמר וורן גרשס: "אנשים לא נכשלים, הם פשוט מפסיקים לנסות".

במילים אחרות: הצלחתה של פריצת הדרך תלויה במאזן הכוחות בין המחויבות לנסיבות - רק אם המחויבות שלנו תהיה חזקה מהנסיבות נייצר את פריצת הדרך (ראו גרף).

פריצת דרך

ראו למשל את לאנס ארמסטרונג, שלא נתן לנסיבות - מחלת הסרטן - לעצור אותו בדרך לשבע זכיות רצופות בטור דה פראנס. זוהי מחויבות במיטבה!

רגע, תשאלו, וטיפת מזל לא צריך? נאמר כבר שמז"ל זה מקום, זמן ו-לעשות. ארל נייטינגייל אמר ש"מזל זה מה שקורה כשמוכנות פוגשת בהזדמנות".
כאן נכנס לתמונה האימון העסקי, תהליך של זיהוי הזדמנויות והפיכתן לפריצות דרך.

רו"ח חגי שלו ועו"ד טלי פייג הינם מאמנים עסקיים לפריצות דרך המלווים יזמים ובעלי עסקים כדי להשיג מטרות עסקיות פורצות דרך בתוכנית אימון פרקטית וקצרת טווח.


חגי שלו: shalevh@gmail.com

טלי פייג: tali0123@gmail.com


[ ]

www.BonimAsakim.com | info@BonimAsakim.com
2009