סיפורי עסקים >> כספית והים
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

סיפורי עסקים

כספית והים


א - א
מאמר מומלץ
כללי >> תקינות תשתית האינטרנט והשלכותיה על פעילות העסק
טיפ מומלץ
אקסל - Excel >> כיצד ניתן לעבור בקלות לגליון אחר בתוך קובץ אקסל

נכתב על ידי אסנת סדן, אפריל 2008.

שבת בצהריים, קיץ 2004. אם קוראת בקפה הייתה מספרת לי שארבע שנים מאוחר יותר אהיה מנהלת השיווק של כספית תוכנת הנהלת חשבונות ואנהל את העסקים מספינה בלב ים, הייתי מציעה לה לעבור (ומהר) קורס להסבה מקצועית.
הים! לא חלמתי לשוט ברחבי העולם. מסתבר שהחיים לפעמים מעניינים יותר ממה שנדמה לנו.

האמת היא, שהרעיון לפתח את כספית היה שלי! בקיץ של שנת 2000 התחלתי להריץ עסק משלי וחיפשתי תוכנה זולה וקלה להנהלת חשבונות חד צידית (חד צדדית), אבל לא מצאתי. דרור בעלי הציע לפתח עבורי תוכנה מתאימה. קראנו לה כספית. הוא חשב שהפיתוח יארך בערך חודשיים, אך בפועל נדרשו לו שנתיים וחצי.

הכתבה בעיתון

החיים שניהלנו היו חיים אופייניים לאנשי ההי-טק: דרור בילה שעות ארוכות ומתישות בעבודה, אני "הרצתי" את העסק שיזמתי ובמקביל כמובן גם את משק הבית, שכלל בין השאר הסעות יומיות של הילדים לחוגים, לעיתים אפילו פעמיים ביום. הם אפילו התחילו לכנות אותי אסנת טורס. דרור ואני בקושי נפגשנו. היינו מגיעים לסוף השבוע ללא אנרגיה. אפילו חשבנו לחזור בתשובה רק כדי שיהיה לנו תירוץ לא לעשות כלום בשבת.

בנוסף, הגענו דרור ואני לגיל 40, עם התהיות והספקות שמלוות לשלב זה בחיים.

בשבת אחת כזו בקיץ 2004, בעיצומו של משבר גיל ה-40, בהיתי בחוסר עניין במוסף "עיתון הארץ" - כפי שעשיתי בכל שבת. בחוברת בין יתר הכתבות, ראיתי לפתע כתבה על משפחת קניגר מכפר סבא: יריב ואיריס עברו מסלול דומה לשלנו, אלא שהם עזבו את העסק ואת הבית, קנו יאכטה, הרימו עוגן והם מפליגים להם בעולם ? חסרי דאגות. מיד הפסקתי לבהות. קראתי בעיון את הכתבה והתרשמתי מאד מהמשפחה שידעה להחליט ולעשות מעשה. נתתי לדרור לקרוא את הכתבה.

דרור הוא הטיפוס האופייני של מפתח תוכנה, כל מה שהוא מבקש מהעולם הוא "עזוב אותי בשקט באמאש'ך". ודוקא דרור, שרצה שרק יניחו לו לעבוד על המחשב ? דוקא הוא נדלק! הוא קרא את הכתבה הלוך וחזור, והודיע בפסקנות: "זה מה שאני רוצה לעשות כשאהיה גדול, ואני כבר גדול מספיק לעשות את זה!"

שטים על זה

בשנתיים הבאות הרצנו את ההפלגה: דרור נרשם לקורס סקיפרים, שנה מאוחר יותר הוא קיבל רישיון חופי, ושנה אחר כך רישיון בינלאומי. יצאנו להפלגה של שבוע בקרואטיה (לודא שזה באמת מעניין אותנו). בשנה שאחר-כך (זו כבר השנה השלישית. אנחנו לא מהירים כל כך...) דרור והשותף שלו מכרו את "קדם טכנולוגיות" לחברה מתחרה, במקביל דרור קנה מהשותף שלו את חלקו ב-"כספית". אני העברתי את העסק שלי (סדנאות בישול לילדים) לאחת התלמידות שלי ואת הקורסים הנוספים שאני מעבירה למבוגרים ? הקפאתי לשנה. קנינו יאכטה (מתוצרת בנטו, אורכה 45 רגל) וקראנו לה "בון בון". השכרנו את הבית, ארזנו את הבית והילדים (ליאור בן 15 ויובל בן 10) ויצאנו לים.

במציאות היו לנו כמובן המון התלבטויות וחששות, אבל גם הרבה נחישות! מרגע שיצאנו לים (כמעט) הכל נרגע. או כך היינו רוצים להאמין ...

משתפים פעולה

האמת היא שלא הכל ממש נרגע. כשארבעה אנשים חיים בסירה אחת, יש פוטנציאל שגם מתממש, להרבה מתחים וריבים. מחלוקת אחת הייתה על חלוקת המטלות. באחד הריבים הצפויים האלו קפטן דרור התעקש שאני אעזור לו בתחזוקת הסירה. נחנקתי! נכון שבעבר שלי הייתי מהנדסת מכונות, אבל שנינו יודעים שאני לא ממש מומחית למשאבות בילג' (המשאבה ששואבת את המים שמתנקזים לתחתית הסירה).
אחרי ההלם הראשוני התברר לי שהוא רק רוצה שאדאג לחלפים, אמצא שמן ואברר היכן מתקנים דברים. כמטלה ראשונה הוא צייד אותי ברשימה שכללה: ברגים אינצ'יים למפרש החלוץ, שמן גיר (שלא הצלחנו להשיג בשום מקום), ולברר איך עוצרים את דליפת המים מהחלונות. יצאתי מלאה בחששות לאיזור התעשיה במרמריס (טורקיה). לשמחתי, כשהטורקים ראו אשה נכנסת לחנות חלפים לסירות הם נמלאו רגשות אהדה, הושיבו אותי במכונית ולקחו אותי לשופינג באיזור התעשיה ? עד שמצאתי את כל הנדרש. את החלונות הדולפים תיקנו תוך חצי שעה בעלות של פחות מ-50 ?!
הקפטן התלהב ואמר שאם אני כל כך טובה בלהריץ דברים, אז שאצטרף אליו ואשווק את כספית. האמת, הייתי מעדיפה לומר שנבחרתי מבין מאות מועמדים/ות... התלבטתי כמה ימים והשבתי לו בחיוב (נו טוב, גם לי לא היו המון הצעות...).
מאז אנחנו עובדים ביחד על "בון בון": הקפטן בפיתוח ואני בשיווק. אנחנו ביחד מעל 20 שנה, אבל רק כעת גילינו שאנחנו צוות שעובד נהדר ביחד!
אז ככה זה עובד:

הרצת כספית מהים

הקמנו אופרציה קטנה ויעילה: יש לנו שרות לקוחות ותמיכה טכנית שנמצאים בארץ וזמינים כל שעות העבודה. כך הלקוחות שלנו מקבלים כל הזמן את השרות הטוב ביותר! הקפטן בנה מערכת לניהול מכירות וניהול לקוחות שמותאמת לצרכים שלנו ומאפשרת לנו מעקב רצוף על הפעילות. יש לנו יעדים ותכניות כמו לכל עסק שמנוהל ממשרד ביבשה (בניגוד לשלנו בים), רק שאצלנו השנה והעבודה נחלקות לשניים: בחורף לא מפליגים ובקיץ כן. בחורף אנחנו גרים על "בון בון" במרינה (בחורף האחרון במרמריס שבטורקיה ובחורף הבא נגור במרינה בארץ). החורף הוא הזמן לשידרוגים של כספית.

את שיחות הטלפון אנו עושים בעזרת סקייפ וכשיש משהוא דחוף אנחנו מתקשרים ב-SMS. כל הפעלות נעשית על מחשב נישא בסירה או באינטרנט קפה. במקביל אנחנו מתחזקים את "בון בון": כך יוצא שישיבות ההנהלה מתקיימות בדרך כלל בדרך לבתי המלאכה או תוך כדי תיקון ותחזוקה של "בון בון". כיוון שאין לנו לא טלפונים, ולא מכוניות, והסידורים הצטמצמו כמעט לאפס - החורף שלנו מאד פורה, יצירתי ויעיל.
בקיץ אנחנו לא מפתחים ומשדרגים ? רק עונים למיילים (כשמגיעים לאינטרנט קפה) ונהנים מהפלגה משפחתית כיפית בים!

ומה עם בית הספר?

אנחנו עושים boat schooling (כמו home schooling). לקחנו איתנו את ספרי הלימוד לפי הרשימה של בתי הספר. ליאור (15) מקדים את כיתתו בכל המקצועות ? הוא לומד עם הקפטן כשעתיים ביום בחורף. אצלינו אין שביתות ואין תלמידים שמפריעים לשעור. יובל (10) למד אנגלית במבטא בריטי, פתח עסק שליחויות במרינה: "Yuval Deliveries & More" ולמד על עסקים, לקוחות ורווח והפסד.
אני מלמדת אותו חשבון בשיטת סינגפור והוא מקדים את הכיתה שלו בחשבון ובעסקים....

התכנית המקורית היתה לצאת להפלגה משפחתית של שנה. אבל זה כל כך מצא חן בעיננו שנשכיר את הבית לשנה נוספת, הקפטן עומד לחצות את האטלנטי בנובמבר וכנראה שאת היבשה נמשיך לראות מהים...

 
אסנת סדן - מנהלת שיווק כספית התוכנה הקלה והמשתלמת להנהלת חשבונות
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2018 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים