ניוזלטר - Newsletter >> מס':21 - CRM ותוכנות חינמיות
 
  קבלו טיפים ומידע חינם  
הירשמו לניוזלטר וקבלו טיפים, מאמרים ומידע שיעזרו לכם לפתח את העסקים
שם פרטי: שם משפחה:
אימייל:     
 
Bookmark and Share

ניוזלטר - Newsletter

מס':21 - CRM ותוכנות חינמיות


א - א
מאמר מומלץ
שיווק ופרסום >> שיווק במנועי חיפוש
טיפ מומלץ
תכתובת עסקית >> שולח מכתב רשום? שלח אותו עם"אישור מסירה"

19 ליולי, 2010

עברו כמה חודשים מאז הניוזלטר הקודם של בונים עסקים, ישנן הרבה סיבות ותירוצים למה לא מצאנו את הזמן לכתוב עבורכם ניוזלטר בתקופה זו, אבל הסיבה המרכזית היא ההתעסקות בהטמעת מערכת CRM לעסק.

למי שלא בדיוק מכיר את המושג CRM, אלו הן ראשי תיבות של Customer Relationship Management, או בעברית פשוטה, מערכת ניהול לקוחות.

לאחר כמה חודשים מאז הכנסת המערכת לשימוש בעסק הפרטי שלנו, אנו יכול לומר ללא צל של ספק שזו לא פחות ממהפכה עסקית, במובן הטוב של המילה.

אם כן בניוזלטר זה נדון בנושא מערכות CRM וגם נושא לא פחות חשוב "תוכנות וכלים חינמיים לעסקים".
בסוף הניוזלטר, נעדכן אתכם על מה התחדש בתקופה האחרונה באתר, בבלוג ובאינדקס העסקי.

וכעת נשאל את עצמנו:

האם עסקים קטנים זקוקים למערכות CRM ?!

ננסה לענות על השאלה תוך הדגמה בעזרת חברת ייעוץ עסקית קטנה הכוללת 2-3 יועצים ומנהל שיווק, הסיפור מבוסס על חברה קיימת.

גולש נוחת באתר העסקי של חברת הייעוץ וממלא טופס יצירת קשר.

מנהל השיווק מקבל את ההודעה הכוללת שם פרטי, אימייל וטלפון נייד בלבד, ועושה חיפוש במערכת ה-CRM ומגלה שהוא כבר קיים במערכת.

מהכרטיס הוא למד בין השאר כי:

 1. הגולש נרשם לניוזלטר של החברה לפני שלוש שנים.
   
 2. לפני כשנה וחצי הוא פנה לחברת הייעוץ עם שאלה כללית באימייל לגבי פתיחת עסק חדש, נענה על ידי אחד היועצים והתקבל אימייל תודה קצר.
   
 3. לפני 8 חודשים הוא התקשר לקבל פרטים על שרותי הייעוץ העסקי ובדו"ח השיחה נרשם כי הוא כנראה עדיין לא בשל להחלטה, אך נראה מתאים כלקוח פוטנציאלי.

לפני שמנהל השיווק מתקשר אל הליד, הוא קורא היטב את כל המידע וחמוש בו יוצר עם הלקוח הפוטנציאלי קשר.

מכיוון שיש לו בפועל יותר מידע מאשר רק פנייתו האחרונה, השיחה זורמת היטב, הוא גם מתרשם מהמקצועיות של העסק שזוכר שלפני יותר משנה שלח אליו שאלה, ושזוכרים את שיחת הבירור מלפני 8 חודשים, ומכאן התקדמות בתהליך המכירה קלה יותר משיחה עם אדם שאין עליו שום ידע מוקדם.

תוך כדי השיחה הטלפונית, מנהל השיווק ממלא במערכת ה-CRM דוח על השיחה וגם מגלה כי חסרים פרטי מידע, כגון שם המשפחה, תחום עבודה, גיל, מקום העסק שהוא פתח, מספרי טלפון נוספים וכיוצ"ב, אותם הוא מנסה לקבל במהלך השיחה בכדי להשלים את התמונה על הלקוח הפוטנציאלי.

בסיום השיחה, הוא מסכם כי אחד היועצים יצור איתו קשר בימים הקרובים לשיחת המשך.

אחרי ניתוק השיחה, מנהל השיווק מסיים לסכם את השיחה במערכת ה-CRM ומיד לוחץ על "משימה חדשה", בוחר ביועץ שיחזור לשוחח עם הלקוח ורושם במשימה הערות ספציפיות כגון, מה השעה הנוחה לשיחה, מה יכולה להיות אסטרטגיה מתאימה להפוך אותו ללקוח משלם וכיוצ"ב.

היועץ מקבל אימייל עם התראה שישנה משימה חדשה עבורו הוא מתחבר למערכת ה-CRM, מקבל את המשימה, קורא את כל המידע שנאגר עד כה ויוצר קשר.

עד כאן הדגמה של אחד השימושים במערכת CRM בעסק קטן.

אפשר לראות כיצד מערכת זו מאפשרת לנו לנהל בצורה מסודרת את המידע החשוב ביותר של כל עסק שהוא הלקוחות הקיימים ואלו שפנו אי פעם להתעניין בנו.
בעסקים רבים תהליכי המכירה הם ארוכים ומתקיימות כמה אינטרקציות עם הלקוח ולפעמים לאורך חודשים או אף שנים לפני שהליד הפך ללקוח משלם.

המידע שהולך ונאגר במערכת ה-CRM, מאפשר לנו לנהל בצורה יעילה יותר את רשימת התפוצה, ולהוציא ממנה יותר ולהיראות הרבה יותר מקצועיים במגע שלנו עם הלידים, הלקוחות ואם תחשבו לרגע גם עם ספקים וקשרים עסקיים אחרים.

בנוסף מערכת CRM יכולה לתרום לעסקים קטנים בתחומים נוספים כגון:

 • אחסון כל פרטי המידע על אנשים שאנו באים איתם במגע במקום מרוכז ונגיש וזה כולל בין השאר, כל פרט מידע, אימיילים, מסמכים וסיכום שיחות ומפגשים.
 • מאפשר מעקב מסודר של הפניות שלנו והעברת מקל מסודרת בין עובדים באותו עסק, תוך העברת כל המידע הרלוונטי. המערכות גם מספקות הרשאות שונות כך שתוכלו להעביר לעובדים רק את פרטי המידע שתהיו מעוניינים להעביר להם. לדוגמה, איש מכירות שלכם שיראה רק את הלקוחות שהוא מטפל בהם ולא של כל החברה.
 • מחפשים להגדיל מכירות - חיפוש חכם בתוך המידע שנאגר, יכול למצוא לנו לקוחות פוטנציאלים.
  לדוגמה: השקנו שרות חדש ונחפש בלקוחות או כאלו שפנו אלינו בעבר, אנשים מתאימים לשרות חדש זה, הרי ידוע שקל יותר למכור ללקוח קיים מאשר למצוא לקוח חדש.
 • דוחות - מערכות אלו מאפשרות להכין דוחות מכל סוג שיעזרו לנו לנהל את העסק, לבצע מעקבים.
  כמו כן נוכל לבצע מדידות כגון: כמות פניות חודשית, כמות שיחות שהסתיימו במכירה ועוד.
  ניתוח מידע זה יעזור לנו להמשיך ולשפר את תהליכי המכירה שלנו, נוכל לבדוק תוך כמה זמן אנו חוזרים ללקוחות ועוד.
 • אף ליד לא הולך לאיבוד - לעיתים אנו מנהלים כמה וכמה שיחות עם לקוחות פוטנציאלים, בכל פעם מתבקשים להתקשר עוד שבוע, עוד חודש.... ובעסקים קטנים, לעיתים לקוחות אלו נשכחים, כי רשמנו רגע על פתק, כי התזכורת ששמנו באאוטלוק עשינו לה בטעות Dismmis ובכלל, על מה בדיוק דברנו לפני חצי שנה שהוא התקשר?
 • רבות ממערכות אלו עובדות היום "במחשוב ענן", הכוונה שכל המידע יושב בשרתים באינטרנט של החברות המספקות את השרות והדבר עוזר לנו בכמה אופנים:
  • מאפשר לנו גישה למידע מכל מקום בעולם, כולל מטלפונים ניידים.
  • המידע שמור ומגובה ברמה גבוהה יותר מהמקובל ברוב העסקים הקטנים.
  • החברות הרציניות בתחום, מספקות רמת אבטחת מידע מאוד גבוהה יחסית למה שלרוב העסקים הקטנים יש במחשב האישי שלהם.
 • מקל על שמירת קשרים גם עם ספקים, קשרים עסקיים ולא רק לידים ולקוחות.

לסיכום, קיימות כיום בשוק מערכות CRM רבות וטובות המותאמות לעסקים קטנים וחלקן במחירים בהחלט סבירים. אנו משקיעים מאמצים גדולים בשיווק בכדי ליצור לידים ולקוחות וחשוב מאוד לנהל כמה שיותר נכון ויעיל את המשאב היקר הזה.

אנו ממליצים לכם לשקול ברצינות שימוש במערכת CRM. ככל שאתם עסק המטפל בפניות רבות יותר, כמות הלקוחות גדולה ועסק שיש בו יותר מעובד אחד, כך חשיבות השימוש במערכת זו עולה.


בחלקו השני של הניזולטר נדון בתחום של תוכנות חינם ולכן קקדים ואספר לכם, כי קיימות כמה מערכות CRM חינמיות בעיקר תוכנות בקוד פתוח.
בהחלט אפשר לעשות בהן שימוש, אך יש לקחת בחשבון את נושא התחזוקה והתמיכה של מערכת כל כך חשובה וקריטית לעסק.
אחד מהפתרונות הוא לעשות שימוש בחברות תוכנה שמספקות התאמה ותחזוקה של מערכות הקוד הפתוח.

תוכנות וכלים חינמיים לעסקים

כמעט כל מי שמחזיק עסק עושה שימוש ולו מינימאלי במחשב.

בכל מחשב, מותקנות תוכנות בהתאם לצרכים של העסק.

מתוך הנחה שרוב בעלי העסקים הם אנשים ישרים הרוכשים את התוכנות המותקנות בו, כי אז גם לעסק הכי פשוט מבחינת צורכי מחשוב, עדיין יהיו הוצאות של מאות שקלים על תוכנות.
כאשר מדובר בעסקים שזקוקים לדוגמה לתוכנות עריכה גרפיות מתוחכמות או ווידאו, אנו יכולים להגיע להוצאות של אלפים רבים לשנה.

ובכלל, אנו הרי רוצים לבצע גיבויים על ידי תוכנה מקצועית, לדאוג שלא יהיו לנו וירוסים ורוגלות ולכן רוכשים תוכנת אנטי-וירוס מתקדמת וקיימים עוד עשרות צרכים קטנים כגדולים, שלכל אחד מהם יש פתרון בתוכנה שעולה מכמה עשרות שקלים ועד אלפים רבים. בימים אלו יצאה לשוק גרסאת 2010 של חבילת Microsoft Office ואני מזמין אתכם לבדוק את עלותה.

אחד הפתרונות הכי פופולארים (אם נתעלם משימוש בתוכנות גנובות) הוא שימוש בתוכנות וכלים חינמיים.

לא כולם מודעים לכך, אבל ישנם אין ספור תוכנות חינם ברשת שאפשר להוריד ולעשות בהם שימוש עסקי מלא והכל חוקי לחלוטין.

תוכנות חינם ?! איך זה יכול להיות?

אז הינה כמה הסברים לחלק מהסיבות לכך שישנן תוכנות חינם:

 1. גרסאות ישנות - חלק מחברות התוכנה מאפשרות להתקין גרסאות ישנות של התוכנות שלהן בחינם. בצורה זו הם מקווים כי לאחר שתתרגלו אליהן, תרצו לשדרג לגרסא החדישה בתשלום.
 2. קוד פתוח - קיים עולם שלם של תוכנות בקוד פתוח. אלו הם קהילות וירטואליות שמסיבות שונות (בעיקר אידאולוגיות), מפתחות בשותפות של מאות ואף אלפי תוכניתנים, תוכנות שונות.
  קיימות מאות ואלפי תוכנות המפותחות בשיטה זו, כאשר לא רק התוכנה ניתנת לשימוש חינם, אתם יכולים גם לקבל את הקוד של התוכנה ולעשות בו שינויים כרצונכם.

  ישנם פרויקטים ענקים של תוכנות כמו Open Office שבא לתת מענה חינמי לחבילת Microsoft Office וודאי שמעתם פעם על מערכת הפעלה חינמית בשם Linux וגם תוכנות קטנות פחות מפורסמות.
 3. גרסאות מוגבלות - חברות מאפשרות לכם התקנת התוכנה בחינם, אך מגבילות אותה בפרמטרים שונים. לפעמים המגבלות האלו לא מפריעות לעסק הקטן וכמובן שהחברות מקוות שבשלב כלשהו תרצו לרכוש את התוכנה המלאה.
   
 4. פרסומות - החברה מאפשרת שימוש בתוכנה בחינם ועל הדרך מציגה פרסומות וכך היא מממנת את הפיתוח.
   
 5. פיתוח בשביל הכיף - ישנם תוכניתנים שבשביל הכיף או אולי הפרסום העצמי, מפתחים תוכנות ונותנים אותן חינם לכל דורש.

ישנן עוד סיבות רבות.

בבואכם להתקין תוכנות חינם במחשב, עליכם לקחת בחשבון גם את הבעיות והסיכונים הכרוכים בכך.
חשוב לוודא בכל דרך אפשרית עד כמה התוכנה בטוחה להתקנה ושימוש לפני התקנתה. את זאת ניתן לעשות דרך בירור עם מומחים המוכרים לכם, אתרים מקצועיים, פורומים וכיוצ"ב.

הינה רשימה חלקית של הסיכונים האפשריים מהתקנה ושימוש בתוכנות חינם:

 1. זו אחת הדרכים להכניס תוכנות ריגול למחשבים.
 2. לרוב אין לכם כתובת למי לפנות עם בעיות ותקלות דבר שעשוי לעשות לכם נזק עסקי.
 3. אין אחריות על תוכנה.
 4. יכולות לגרום לתקלות במחשב אם הן לא פותחו כהלכה.

באתר בונים עסקים התחלנו לאחרונה להוסיף טיפים בנושא תוכנות וכלים חינמיים. בטיפים אלו אנו מידעים אתכם על תוכנות וכלים חינמיים שימושיים.
אין אתרבונים עסקים אחראי לכל נזק שיגרם למשתמשי התוכנות המופיעות כאן והתקנתם והשימוש בהן הינה על אחריות המשתמשים בלבד.

אם יש לכם תוכנה או כלי חינמי שיכול לעניין עסקים אחרים ואינו ברשימה, נשמח שתספרו לנו על כך ואף נשמח לתת לכם קרדיט.

בנוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמר כלים חינמיים למעקב אחר ביצועי האתר והביצועים השיווקיים של עידן אוחיון המספק הצצה לכמה כלים מצויינים וחינמים.

תכנים חדשים באתר

כפי שציינו בתחילת הניוזלטר, עברו כמה חודשים מאז הניוזלטר הקודם ובזמן זה אמנם לא שלחנו ניוזלטרים, אך המשכנו לשפר את האתר ולהוסיף לו תכנים.

לא נלאה אתכם בכל השינויים והתוספות, אבל הינה רשימה של כמה מהן:

זהו להפעם, מקווים שנהניתם מהניוזלטר שלנו ושתהנו מהתכנים החדשים באתר וכתמיד אנו נשמח לשמוע הערות לשיפור ולקבל תכנים מתאימים לפרסום.

אם לדעתכם מישהו מחבריכם בעלי העסקים יכול להנות מתכנים אלו, העבירו לו ניולזטר זה!

איציק וילק

מנהל אתר בונים עסקים

 
  דף הבית דף הבית סיפורי עסקים סיפורי עסקים מדריכי עסקים מדריכי עסקים זרקור זרקור מאמרים מאמרים טיפים קבוצת רישות עסקי שיווק ופרסום שיווק ופרסום סרטוני הדרכה סרטוני הדרכה מילון עסקי מילון עסקי שאלות נפוצות שאלות נפוצות ניוזלטר - Newsletter ניוזלטר - Newsletter בלוג - Blog בלוג - Blog קישורים קישורים תנאי שימוש באתר עסקים קטנים מפת האתר עסקים קטנים אודותנו עסקים קטנים צרו קשר
 
אינדקס עסקי: מאמנת אישית לחיים | יעוץ והדרכה ביישומי אופיס בחברות וארגונים | סבונים מן הטבע | שיווק + וידאו + עסקים | RDVC - ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
 
© 2004-2017 כל הזכויות שמורות. בונים עסקים